Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
ASTRAHAN

ASTRAHAN | Астрахань

 

astrahan3

 
Volga nehrinin ikiye ayırdığı, Volga nehrinin Hazar Denizi ’ne döküldüğü yerde 11 adacık üzerine kurulmuş olan Astrahan, Rusya Federasyonu ’nun güney batısında bir liman kentidir. Önemli bir endüstri (gemi yapımı, petrol arıtma, makine, besin), ihracat , ticaret ve deniz ürünleri limanıdır.
''Astrahan'' isminin kökeni konusunda bir kaç açıklama vardır. Bunlardan birine göre Türkçe ’den çeviride ‘Aşağıda olan’ anlamına gelir. Diğer bir açıklamaya göre ise step güzeli Astra şehre adını vermiştir. Bununla ilgili olarak anlatılan bir de güzel bir efsane vardır. Şehir 170 milliyeti ve 14 dini mezhepten insanı barındıran kozmopolit bir kenttir. Nüfus 550.000 civarındadır.
Nüfusun büyük etnik çeşitliliği Astrahan 'a zengin bir karakter verir. Köprüler ve nehir kanallarının bolca bulunduğu şehir, önemli bir nehir limanıdır, Antik güzelliği, modern binalar, zengin tarihi ile güney Rusya'da büyük bir sanayi, eğitim  ve kültür merkezidir. Tarihte Türkler tarafından Ejderhan olarak adlandırılan şehir Rusya 'nın en büyük tuz gölü olan Baskunchaksky gölü Astrahan Eyaleti sınırlarındadır.

 

astrahan9

Astrahan 'ın köprüler zinciri ile birbirine bağlı onlarca ada üzerinde kuruludur. Yaklaşık 40 köprü vardır. Bu köprülerden şehir sakinlerinin en çok sevdiği köprü ‘aşıklar köprüsü’ olarak adlandırılır. Genç aşıklar bu köprünün korkuluklarına üzerlerinde adları ve kalplerin birleştiğini sembolize eden resimlerin bulunduğu kilitler asarlar. Astrahan 'da en ilgi çekici yer olan dar üçgen şeklinde taş kale Astrahan Kremlin 'dir. 1558'de Çar IV. Korkunç Ivan tarafından yaptırılmıştır. Rusya 'nın birçok şehrinde olduğu gibi 2. dünya savaşına ithafen yaptırılan anıt ve müzelere astrahan'da da zafer müzesinde ve şehrin birçok bölgesinde görmek mümkün. Astrahan'da gezilecek birçok antik yapı ve tarihi yapılar bulunmaktadır. 

astrahan19


Karpuzun anavatanı olarak bilinir ve her yıl karpuz festivali düzenlenir. Astrahan balığın bolluğu ile de ünlüdür. Volga deltasında aralarında beluga, mersin, çığa, sevrüga gibi değerli balıkların da bulunduğu 70 çeşit balık yaşar. Burası hazar ve volga bölgesinin balık avlama merkezidir. Tüm yıl boyunca balıkçılık yapmak mümkün olup balıkçılık festivali düzenlenmektedir.  

 


Astrahan 'da büyük ve orta olmak üzere 120'den fazla şirket bulunmaktadır. Sadece Gazprom madencilik şirketi petrol,doğalgaz ve kükürt ürteiminde 20.000 kişiyi istihdam etmektedir.15 büyük tersane, lokomotif ve cam fabrikaları göze batmaktadır. Havyar üretimin en büyük tedarikçisi durumunda olan Astrahan mersin balığının en fazla yetiştiği bölgedir. Astrahan aynı zamanda bir Alışveriş ve Eğilence merkezidir. 
Şehrin çeşitli bölgelerinde 30 civarında alışveriş merkezi bulunmaktadır
.  

 

 → Astrahan 'da 5 büyük tiyatro bulunmaktadır bunlardan biri avrupa'nın en büyük tiyatrolarından biridir. Filarmoni ve devlet sirki bulunmakla beraber sanat galeri ve merkezleri, kütüphaneler, opera ve bale kompleksleri ile kültür resitali sunar. İklimi karasal ılıman olarak sınıflandırılır. Kışları soğuk, yazları sıcak geçer. Yağmur ve karla karışık yağmur kışlar için tipiktir. 
İstanbul 'dan Astrahan 'a direk uçuşlar mevcuttur. 

 

 

 → Astrahan 'da 6 Üniversite toplam 35 yükseköğrenim kurumu bulunmakta olup şehir yapısıyla Eskişehir ve İstanbul ' a benzer özellikler göstermektedir. 1569 yılında Astrahan Osmanlı tarafından kuşatma altına alındı. Ancak kuşatma başarısızlıkla sonuçlandı. Ünlü osmanlı gezgini ve seyahatname yazarı Evliya çelebi 1611 'de Astrahan 'a uğramıştır.