Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KAZAN DEVLET TIP ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU 

 

Kazan Devlet Tıp Üniversitesi
Казанский государственный медицинский университет

 

Kazan-Devlet-tıp-universitesi3

1814 yılında Rusya imparatoru Alexandr tarafından Rusya 'nın Kazan şehrinde kurulmasıyla Kazan Devlet Tıp Üniversitesi , çok fonksiyonlu yüksek Tıp eğitimi ve öğretimi veren,  köklü, şanlı tarihe sahip bilim ve kültür merkezi bir devlet kurumudur. 200'üncü yaşını kutlayan 8 fakülte, 41 enstitüsü , 700 akademisyen, 1500 personel, 50 ülkeden öğrencileriyle toplam 6000 aktif öğrencisi bulunan üniversite Rusya Eğitim ve Bilim Bakanlığınca Tıp eğitiminde ilk 3 'te gösterilmektedir. Uluslararası 54 eğitim kurumuyla akademik işbirliğinde bulunan Kazan Devlet Tıp Üniversitesi USIAD, TEMPUS ve IREX projelerinde yer almaktadır. 

Kazan Devlet Tıp Üniversitesi, biyomedikal ve klinik alanlarda sürekli bilimsel gelişimler kaydetmekte ve tıbbi bilgiyi genişletmektedir. Tıp eğitimi alan öğrencilerin bilimsel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayarak, kapsamlı müfredatını sürekli güncel tutmkatadır. Yüksek tecrübe ve kaliteye sahip profesörler ile  doçentler ; öğrencilerin klinik temellerini öğrenerek, pratik becerileri kazanarak bir sonraki seviyeye hazırlanması için çalışmaktadır. Laboratuar bilgisi, hasta tanı-tedavi yöntemleri ve klinik görevlerinin öğretilmesi bağlantılı olarak titizlikle uygulanmaktadır. 

Kazan-Devlet-tıp-universitesi4

 

→ Kazan Devlet Tıp Üniversitesi'nin misyonu yüksek kalitede eğitim, araştırma ve klinik faaliyetleriyle, modern teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanmasına dayanan, en iyi yerli ve yabancı tıp okullarının seviyesine tekabül etmek, toplum sağlığını uzun süreli iyileştirmektir. 49 ülkeden 400 'ü aşkın mezun veren Kazan Devlet Tıp Üniversitesi Dünya Tıp Fakülteleri sıralamasında 16. sırada yer almaktadır. 

 

→ Kazan Devlet Tıp Üniversitesi'nin eğitim dili Rusça'dır. Uluslararası öğrenciler 1 sene hazırlık eğitimi boyunca yoğun Rusça dil eğitimi almaktadır. 2500 kişilik yemekhanesi , 6 yurt binası , spor salonları, kayak imkanları, öğrenci kulüpleri, geleneksel festivalleri ve çeşitli etkinlikleriyle sosyal hayat canlıdır. Hokey ve Futbol kulübünün yanı sıra havacılık ve dalış kulüpleri faaliyet ve etkinlikleri öne çıkar.

 

 

KAZAN

   

KAZAN ŞEHRİ

kazan5

 

→ Rusya'nın 10 büyük şehrinden biri olan 1000 yılı aşkın geçmişe sahip hoşgörü şehri KAZAN ; Moskova'ya 790 km uzaklığında, Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Rusya 'da İslamın merkezi olarakta bilinen Kazan  Müslüman Tatarların yoğun olarak yaşadığı Avrupanın en görkemli camiilerinden kul şerif camiine ev sahipliği yapan camiiler şehrinin Nüfusu  1,200.000'dir. Şehre adını veren Kazanka nehri ile Volga nehrinin kesiştiği yerde kurulu çok modern bir şehir olan KAZAN şehrinin kardeş şehirleri İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Antalya ve Balıkesir 'dir. Şehrin uluslararası bir havalimanı, nehirde ticari gemi limanı ve tren istasyonu bulunur. Birbirinden zarif camilerin farklı inançlara özgü mabetlere aynı gökyüzünü paylaştığı Kazan, özgün mimarisi, Dev blok yapılar, geniş bulvarlar ,olağanüstü güzellikteki doğa parkları, gölleri ve nehirleri ile etkileyici bir şehir.      

 

 

 

kazan5

KAZAN'DA ULAŞIM  

Türkiye'den sürekli uçak seferleri bulunan Kazan'dan Moskova'ya yataklı trenle ulaşım 10 saat civarında sürmektedir. Trabzonspor 'un eski futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'in oynamış olduğu Futbol kulübü Rubin kazan 'ın bulunduğu Kazan'da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Kazan'da birçok Türk işletmesi ve Türk restaurantları görmek mümkün.    

 

KAZAN'DA EĞİTİM

Kazan Bilim ve Hoşgörü şehridir. Okur-yazar oranı %99,9 olan Kazan'da ilk üniversite Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin'in eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında kurulmuş olup şehrin 15 üniversitesi bulunmaktadır. Bugune kadar Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelen binlerce öğrenci mezun olmuştur. Gunümüzde okulda 97 ülkeden 1000’i aşkın yabancı ogrenci Kazan üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir. Universiade üniversitelerarası yaz olimpiyatları için yapılan yüksek konforlu yurtlar kazan üniversitelerinin öğrencilerinin konaklamasına açılmıştır.

 

KAZAN'DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

  kazan1

Gezip görülecek yerlerin başında gelen Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii şehrin simgeleridir. Müzeleri gezebilir, limandan kalkan teknelerle nehir turu atabilirsiniz.Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatrosu şehirdeki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi şehirdeki önemli müzelerdir. İstanbul kadıköydeki bağdat caddesine benzeyen baumann caddesi sosyal hayatın en canlı olduğu mahaldir. Bu cadde'de tam 3 Türk dönercisi bulunmaktadır.Şehir merkezindeki bazı sokaklar 19. yüzyıldaki halleriyle korunan evlerle dolu. 

 

kazan2

Kazan’ın kenar mahallelerindeki ahşaptan yapılmış süslü Tatar evleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Gece eğlence hayatı için el macho, cuba libre , three musketeers. Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer olan yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki bol çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmak mümkün.

 

KAZAN'DA İKLİM ve SPOR

Kazan'da En sıcak ay olan Temmuz ortalama sıcaklığı 21 °C , en soğuk ay Ocak'ta ortalama sıcaklık -10 °C 'dir. Kışları soğuk yazları kuru ve sıcak geçer. SPOR Şehrin dünyada ses getiren Rusya premier futbol ligi kulüplerinden olan RUBİN KAZAN kadrosunda eski Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ 'i dahi bulundurmuştur. Rusya 'nın profesyonel basketbol ligi takımlarından olan UNİCS KAZAN Türk basketbol takımlarıyla şampiyonalarda karşılaşmaktadır.
 
2013 yılı yazında düzenlenen Universiade üniversitelerarası dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Kazan , Olimpiyat stadı ve 2018 dünya kupasınında yapılacağı Kazan'da oynanacak maçlar için yapılmış futbol arena bulunmaktadır. Buz hokeyi takımlarının maçlarını oynadığı tafnet arena iken , basketbol takımlarının kapalı spor salonu Baskett-Hall Arena 'dır.    

kazan3

Tatarların et ve hamur işleri meşhurdur. eti bol olan tatar böreği, çiğ börek, Et suyu, fırın ve kızartma şeklinde sunulan mantıları ucpicmak pilmen ve peremec. Bilinen tatlıları çakçak, müftü salatası, lorlu-üzümlü olan tvarok peremeci ve talkis kaleve.İlgi çeken restoranları Dom Tatarskoy, Kulinarii, Agafredo, bachelor shelter's, Sultan Kebap, maestro kafe, guiseppe ve Bilyar. Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır.Şehirdeki bütün konutlar merkezi doğalgaz sistemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir.

                                       

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

BÖLÜMLER – ÜCRETLER

   

Kazan Devlet Tıp Üniversitesi -BÖLÜMLER & MASRAFLAR

 


Kazan Devlet TIP Üniversitesi  yurt aylık ücreti 20$ 
Kazan şehrinde ortalama aylık yaşam gideri 250$ 
1 yıllık sağlık sigortası 100$

                                                                             YURT BİNASI

Kazan-Devlet-tıp-universitesi-yurtları

 

TIPYıllık 2500$ (6yıl)
Diş HekimliğiYıllık 2250$ (5yıl)
EczacılıkYıllık 2250$ (5yıl)
Pediatri Yıllık 2250$ (6yıl)

 

 

 

KAZAN DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

VİDEO

 

   

 

KAZAN DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

BAŞVURU – KAYIT

 

   

RUSYA FEDERASYONU 
 
Kazan Devlet Tıp Üniversitesi
Казанский государственный медицинский университет
 
BAŞVURU KOŞULLARI :RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56  

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

KAZAN DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız