Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KAZAN FEDERAL ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU 

Kazan Federal Üniversitesi
Казанский (Приволжский) федеральный университет


kazan-federal

Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında Rusya'nın Kazan şehrinde kurulan, Rusya Federasyonu'nun en eski ikinci üniversitesidir. 17 fakülte, 208 profesör, 605 doçent, 2000 'den fazla öğretim üyesi,  50000 aktif öğrencisi, , beş milyondan fazla kitap ve materyale sahip kütüphanesi ve 26 yüksek konforlu yurtlarıyla önemli bir bilim ve eğitim merkezidir. Eğitim teknolojilerinde yapılan atılımlar ile geniş müfredatı ile yüksek kalitede ve özgün bir eğitim sunmaktadır. 

 

kazan-federal-universitesi2

 

Kazan Federal Üniversitesi Dünya üniversiteler arası yapılan yaz olimpiyatları UNİVERSİAD 'a 2013 yılında ev sahipliği yapmıştır. Yüksek eğitim ve öğretim personelinin %30' dan fazlası genç bilim adamlarından oluşan Kazan Federal Üniversitesi olağanüstü buluş ve başarıların haklı gururunu yaşamaktadır. Kazan Federal Üniversitesi 1996 yılında Rusya Federasyonu 'nun aldığı kararla en değerli kültür miraslarına dahil edildi. Kazan Federal Üniversitesi bilgi ve yüksek teknolojilere dayalı üniversite ekonominin katkı sağlamaya yönelik bilim, eğitim ve imalat sektöründe uyum sorunları çözmektedir.


kazan-federal-universitesi

 

Lenin ve Tolstoy gibi tarihsel kişiliklerin eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi üst düzey ekipmana sahip  laboratuvarları, mükemmel müzeleri, botanik bahçesi, araştırma saha istasyonları, üç astronomik gözlem evleri ve diğer birçok tesisleri ile 50 'den fazla yabancı üniversite ile işbirliğinde bulunmakta ve ortak projelerde yer almaktadır. 600 'den fazla sıralama kuruluşunca çeşitli kriterlerde dünyanın en iyi üniversitesi olarak seçilmiştir. 

Подробности:http://kpfu.ru/main_page?p_sub=25Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на портал КФУ (kpfu.ru)Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на портал КФУ (kpfu.ru)kazan-devlet-üniversitesi-SINIFLARI

 
Kazan Federal Üniversitesi Türkiye 'den Marmara Üniversitesi , İstanbul Kültür Üniversitesi , İstanbul Üniversitesi , Türk Ulusal Gözlem evi , TÜBİTAK , Gebze Üniversitesi , Çanakkale Üniversitesi ve Türk Dil Kurumu ile akademik işbirliği içerisindedir. Dünyanın 97 ülkesinden 1000 öğrencinin eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 'nde Türkiye 'den 50 civarında öğrenci eğitim görmektedir.

 

KAZAN

   

KAZAN ŞEHRİ

kazan5

 

→ Rusya'nın 10 büyük şehrinden biri olan 1000 yılı aşkın geçmişe sahip hoşgörü şehri KAZAN ; Moskova'ya 790 km uzaklığında, Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Rusya 'da İslamın merkezi olarakta bilinen Kazan  Müslüman Tatarların yoğun olarak yaşadığı Avrupanın en görkemli camiilerinden kul şerif camiine ev sahipliği yapan camiiler şehrinin Nüfusu  1,200.000'dir. Şehre adını veren Kazanka nehri ile Volga nehrinin kesiştiği yerde kurulu çok modern bir şehir olan KAZAN şehrinin kardeş şehirleri İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Antalya ve Balıkesir 'dir. Şehrin uluslararası bir havalimanı, nehirde ticari gemi limanı ve tren istasyonu bulunur. Birbirinden zarif camilerin farklı inançlara özgü mabetlere aynı gökyüzünü paylaştığı Kazan, özgün mimarisi, Dev blok yapılar, geniş bulvarlar ,olağanüstü güzellikteki doğa parkları, gölleri ve nehirleri ile etkileyici bir şehir.      

 

 

 

kazan5

KAZAN'DA ULAŞIM  

Türkiye'den sürekli uçak seferleri bulunan Kazan'dan Moskova'ya yataklı trenle ulaşım 10 saat civarında sürmektedir. Trabzonspor 'un eski futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'in oynamış olduğu Futbol kulübü Rubin kazan 'ın bulunduğu Kazan'da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Kazan'da birçok Türk işletmesi ve Türk restaurantları görmek mümkün.    

 

KAZAN'DA EĞİTİM

Kazan Bilim ve Hoşgörü şehridir. Okur-yazar oranı %99,9 olan Kazan'da ilk üniversite Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin'in eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında kurulmuş olup şehrin 15 üniversitesi bulunmaktadır. Bugune kadar Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelen binlerce öğrenci mezun olmuştur. Gunümüzde okulda 97 ülkeden 1000’i aşkın yabancı ogrenci Kazan üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir.

 

KAZAN'DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

  kazan1

Gezip görülecek yerlerin başında gelen Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii şehrin simgeleridir. Müzeleri gezebilir, limandan kalkan teknelerle nehir turu atabilirsiniz.Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatrosu şehirdeki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi şehirdeki önemli müzelerdir. İstanbul kadıköydeki bağdat caddesine benzeyen baumann caddesi sosyal hayatın en canlı olduğu mahaldir. Bu cadde'de tam 3 Türk dönercisi bulunmaktadır.Şehir merkezindeki bazı sokaklar 19. yüzyıldaki halleriyle korunan evlerle dolu. 

 

kazan2

Kazan’ın kenar mahallelerindeki ahşaptan yapılmış süslü Tatar evleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Gece eğlence hayatı için el macho, cuba libre , three musketeers. Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmak mümkün.

 

KAZAN'DA İKLİM ve SPOR

Kazan'da En sıcak ay olan Temmuz'da ortalama sıcaklık 21 °C , en soğuk ay Ocak'ta ortalama sıcaklık -10 °C 'dir. Kışları soğuk yazları kuru ve sıcak geçer. SPOR Şehrin dünyada ses getiren Rusya premier futbol ligi kulüplerinden olan RUBİN KAZAN kadrosunda eski Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'i bulundurmuştur. Rusya profesyonel basketbol ligi takımlarından UNİCS KAZAN Türk basketbol takımlarıyla şampiyonalarda karşılaşmaktadır.
 
Olimpiyat stadı ve 2018 dünya kupasının yapılacağı Kazan'da oynanacak maçlar için yapılmış futbol arena bulunmaktadır. Buz hokeyi takımlarının maçlarını oynadığı tafnet arena , basketbol takımlarının kapalı spor salonu Baskett-Hall Arena 'dır.    
 
 
 
 

kazan3

Tatarların hamur işleri meşhurdur. eti bol olan tatar böreği, çiğ börek, Et suyu, fırın ve kızartma şeklinde sunulan mantıları ucpicmak pilmen ve peremec. Bilinen tatlıları çakçak, müftü salatası, lorlu-üzümlü olan tvarok peremeci ve talkis kaleve.İlgi çeken restoranları Dom Tatarskoy, Kulinarii, Agafredo, bachelor shelter's, Sultan Kebap, maestro kafe, guiseppe ve Bilyar. Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır.Şehirdeki bütün konutlar merkezi doğalgaz sistemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir.

                                       

 

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

BÖLÜMLER – ÜCRETLER

   

 

Kazan Federal Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR


 

Kazan şehrinde bir öğrencinin ortalama aylık gideri300$
Kazan Federal Üniversitesi aylık yurt bedeli25$
1 yıllık sağlık sigortası 100$ 

 

                                                                                                                                                                                                                    YURTLAR

Uluslararası İlişkiler Yıllık 2400$ (4yıl)
TıpYıllık 3500$ (6yıl)
Diş HekimliğiYıllık 3500$ (5yıl)
Uluslararası Ticaret ve İş Yıllık 2400$ (4yıl)
Uluslararası İşletme Yıllık 2400$ (4yıl)
Nanoteknoloji ve Mikrosistem Mühendisliği Yıllık 3600$ (4yıl)
Yazılım Mühendisliği Yıllık 3600$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 3600$ (4yıl)
Bilgisayar MühendisliğiYıllık 2000$ (4yıl)
Biyomedikal MühendisliğiYıllık 2000$ (4yıl)
Siyaset BilimiYıllık 2000$ (4yıl)
Psikoloji Yıllık 2000$ (4yıl)
Felsefe Yıllık 2000$ (4yıl)
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Yıllık 2000$ (4yıl)
Gazetecilik Yıllık 2000$ (4yıl)
Hukuk  Yıllık 2600$ (4yıl)
Turizm Yıllık 2000$ (4yıl)
Hotel İşletmeciliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Rus Dili ve Edebiyatı Yıllık 2000$ (4yıl)
Alman Dili ve Edebiyatı Yıllık 2000$ (4yıl)
İngiliz Dili ve Edebiyatı Yıllık 2000$ (4yıl)
İspanyol Dili ve Edebiyatı Yıllık 2000$ (4yıl)
Mütercim-Tercümanlık ( Rusça-İngilizce ) Yıllık 2000$ (4yıl)
Mütercim-Tercümanlık  (Rusça-Almanca ) Yıllık 2000$ (4yıl)
Mütercim-Tercümanlık  (Rusça-Fransızca ) Yıllık 2000$ (4yıl)
Rus Dil Bilimi Yıllık 2000$ (4yıl)
Sosyoloji Yıllık 2000$ (4yıl)
Beden Eğitimi Yıllık 2000$ (4yıl)
Ekonomi Yıllık 2400$ (4yıl)
Kamu Yönetimi Yıllık 2400$ (4yıl)
Müzik Yıllık 2000$ (4yıl)
Grafik TasarımYıllık 4000$ (4yıl)
Patoloji Yıllık 3000$ (4yıl)
Harita ve Kadastro Yıllık 2000$ (4yıl)
Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Yıllık 2000$ (4yıl)
Ekoloji ve Doğal Araştırmalar Yönetimi Yıllık 2000$ (4yıl)
Hidrometeoroloji Yıllık 2000$ (4yıl)
Çevre Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
İnsan Kaynakları Yönetimi Yıllık 2000$ (4yıl)
Tarih Yıllık 2000$ (4yıl)
Fizik Yıllık 2000$ (4yıl)
MatematikYıllık 2000$ (4yıl)
Coğrafya Yıllık 2000$ (4yıl)
Jeoloji MühendisliğiYıllık 2000$ (4yıl)
Sanat Tarihi Yıllık 2000$ (4yıl)
Biyoloji Yıllık 2000$ (4yıl)
Kimya Yıllık 2000$ (4yıl)
Teoloji Yıllık 2000$ (4yıl)
Matematik MühendisliğiYıllık 2000$ (4yıl)
Kalite Yönetimi Yıllık 2000$ (4yıl)
Matematik ve Uygulamalı Bilgisayar Yıllık 2000$ (4yıl)
Uygulamalı Matematik ve Enformatik Yıllık 2000$ (4yıl)
Uygulamalı Bilgisayar Yıllık 2000$ (4yıl)
Uygulamalı Mekanik Yıllık 2000$ (4yıl)
Uygulamalı Kimya Yıllık 2000$ (4yıl)
Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları                    Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları2                    Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları1                      Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları5                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAZAN FEDERAL ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

VİDEO

   

  Kazan Federal Üniversitesi Tanıtım Videosu

 

Kazan Federal Üniversitesi Yurtları

 

Kazan Şehri Tanıtım Videosu

   

BAŞVURU – KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU 

 
Kazan Federal Üniversitesi
Казанский (Приволжский) федеральный университет

BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56   

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

KAZAN FEDERAL ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız