Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KAZAN

KAZAN | Каза́нь 

kazan5

 

→ Rusya 'nın 10 büyük şehrinden biri olan 1000 yılı aşkın geçmişe sahip hoşgörü şehri KAZAN, Moskova'ya 790 km uzaklığında, Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Rusya 'da İslamın merkezi olarakta bilinen Kazan  Müslüman olan Tatarların yoğun olarak yaşadığı ve Avrupa 'nın en görkemli camiilerinden kul şerif camiine ev sahipliği yapan camiiler şehrinin Nüfusu  1,200.000'dir. Şehre adını veren Kazanka nehri ile Volga nehrinin kesiştiği yerde kurulu çok modern bir şehir olan KAZAN şehrinin kardeş şehirleri İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Antalya ve Balıkesir 'dir. Kazan Şehrinin uluslararası bir havalimanı, nehirde ticari gemi limanı ve tren istasyonu bulunur. Birbirinden zarif camilerin farklı inançlara özgü olan mabetlerle aynı gökyüzünü paylaştığı KAZAN, özgün mimarisi, Dev blok yapılar, geniş bulvarlar ,olağanüstü güzellikteki doğa parkları, gölleri ve nehirleri ile etkileyici bir şehir.  

 

kazan5

KAZAN'DA ULAŞIM  

Türkiye 'den sürekli uçak seferleri bulunan Kazan 'dan Moskova 'ya yataklı trenlerle ulaşım 10 saat civarında sürmektedir. Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ 'in oynamış olduğu Futbol kulübü Rubin kazan 'ın bulunduğu Kazan'da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüsler ile sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Kazan'da birçok Türk işletmesi ve Türk restaurantları görebilirsiniz. İstanbul 'dan hergün uçak seferleri bulunmakta olup 3 saate yakın yolculuk sürmektedir.

KAZAN'DA EĞİTİM

Kazan Bilim ve Hoşgörü şehridir. Okur – yazar oranı %99,9 olan Kazan 'da ilk üniversite Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin'in eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında kurulmuş olup şehrin bugün 15 üniversitesi bulunmaktadır. Günümüze kadar Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelen binlerce öğrenci mezun olmuştur. Gunümüzde 97 ülkeden 2000’i aşkın yabancı ogrenci Kazan üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir. Universiade üniversitelerarası yaz olimpiyatları için yapılan yüksek konforlu yurtlar kazan üniversitelerinin öğrencilerinin konaklamasına açılmıştır.

Kazan şehrinin önde gelen üniversiterleri :
 KAZAN FEDERAL ÜNİVERSİTESİ
 KAZAN ULUSAL ARAŞTIRMA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
• KAZAN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
• KAZAN DEVLET İNŞAAT ÜNİVERSİTESİ
KAZAN DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ

 

KAZAN'DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

  kazan1

Gezip görülecek yerlerin başında gelen Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii şehrin simgeleridir. Müzeleri gezebilir, limandan kalkan teknelerle nehir turu atabilirsiniz.Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatrosu şehirdeki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi şehirdeki tarihi açıdan önemli müzelerdir. İstanbul kadıköydeki bağdat caddesine benzeyen baumann caddesi sosyal hayatın en canlı olduğu mahaldir. Bu cadde'de tam 3 Türk dönercisi bulunmaktadır.Şehir merkezindeki bazı sokaklar 19. yüzyıldaki halleriyle korunan evlerle dolu. 

 

kazan2

Kazan ’ın kenar mahallelerindeki ahşaptan yapılma olan süslü Tatar evleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Gece eğlence hayatı için el macho, cuba libre , three musketeers. Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer olan yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki bol çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmak mümkün.

 

KAZAN'DA İKLİM ve SPOR

Kazan'da En sıcak ay olan Temmuz ortalama sıcaklığı 21 °C , en soğuk ay Ocak'ta ortalama sıcaklık -10 °C 'dir. Kışları soğuk yazları kuru ve sıcak geçer. SPOR Şehrin dünyada ses getiren Rusya premier futbol ligi kulüplerinden olan RUBİN KAZAN kadrosuna eski Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ 'i dahil etmiştir. Rusya 'nın profesyonel basketbol ligi takımlarından olan UNİCS KAZAN Türk basketbol takımları ile karşılaşmaktadır.

2013 yılı yazında düzenlenen Universiade üniversiteler arası dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Kazan , Olimpiyat stadı ve 2018 dünya kupasınında yapılacağı Kazan'da oynanacak maçlar için yapılmış futbol arena bulunmaktadır. Buz hokeyi takımlarının maçlarını oynadığı tafnet arena iken , basketbol takımlarının kapalı spor salonu Baskett-Hall Arena 'dır.    

kazan3

Tatarların et ve hamur işleri meşhurdur. Et ürünleri bol olan tatar böreği, çiğ börek, Et suyu, fırın ve kızartma şeklinde sunulan mantıları ucpicmak pilmen ve peremec. Bilinen tatlıları çakçak, müftü salatası, lorlu-üzümlü olan tvarok peremeci ve talkis kaleve.İlgi çeken restoranları Dom Tatarskoy, Kulinarii, Agafredo, bachelor shelter's, Sultan Kebap, maestro kafe, guiseppe ve Bilyar. Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır.Şehirdeki bütün konutlar merkezi doğalgaz sistemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir.

                                       

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU