Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KAZAN TEKNOLOJi ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU 

 

Kazan Teknoloji Üniversitesi
Казанский национальный исследовательский технологический университет

 

kazan-teknoloji-universitesi3

1890 yılında Kazan'da kurulan Kazan Teknoloji Üniversitesi Rusya'nın ve Kazan şehrinin en eski üniversitelerinden biridir. Çok yönlü faaliyetleri; Çeşitli eğitim, araştırma ve yenilikleriyle öncelik verdiği alanlardaki başarılarıyla, Rusya'nın önde gelen Üniversitelerinden biridir. 300 profesör, 1100 doçent ve 30000 aktif öğrencisiyle 70'in üzerindeki eğitim programlarında öğrencileri eğitim ve öğretime tabi tutar. Dünya' nın 4 kıtasından 47 ülkesinden öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü köklü ve saygın bir Devlet Araştırma Üniversitesidir.
 

kazan-teknoloji-universitesi

 → Kazan Teknoloji Üniversitesi, Rusya yüksek teknoloji öğrenim sıralamasında 1.dir. 11 fakülte, 15 eğitim ve araştırma enstitüsü, zengin müfredatı, uzman eğitim ve öğretim kadrosu, tam donanımlı laboratuarları ve bilimsel kütüphanesiyle, konaklamaya yönelik modern yurtlarıyla öğrencilerin üniversite yaşam gereksinimlerini karşılar. Kazan Teknoloji Üniversitesi sürekli yenilenme döngüsünü gerçekleştirmek için tüm gereksinimlere sahip olup dünya standartlarında profesyonel uzman öğrenciler olarak mezunlarını vermektedir. Çağdaş ve modern eğitimini sanayii ile harmanlamaktadır.  
 

kazan-teknoloji-universitesi1

 → Kazan Teknoloji Üniversitesi, uluslarası işbirliği ve ortaklık ağını Asya, Avrupa, ve Amerika 'dan toplamda 33 ülkeden 112 üniversite ile kurduğu bağları anlaşmalarla perçinlemiştir. Türkiye'den Fatih Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi ile işbirliği anlaşmaları mevcuttur. Rusya Eğitim ve Bilim bakanlığı tarafından Rusya 'da ki 139 teknik üniversite içinde ilk 5 te gösterilmektedir. Rusya 'nın endüstri, bilim, teknoloji ve mühendislik alanında ana merkezi olarak gösterilen Kazan Teknoloji Üniversitesi  1890 yılından bugüne gençlere yüksek kalitede eğitim ve daha iyi bir yaşam fırsatı sunmaktadır.

 

Dünyanın 405 üniversitesi arasında 30. sırada gösterilen Kazan Teknoloji Üniversitesi, eğitimi pozitif ve keyifli kılmak için öğrenci kulüpleri , dernekleri ve spor takımlarıyla zengin bir deneyim sağlamaktadır. 266.000 m2 yüzölçümüne sahip kampüsü 11 üniversite binası ve 7 yurt binası barındırmaktadır. Renkli kampüs hayatı öğrencilerin yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini geliştirmek için birçok olanak sağlar. Yabancı öğrencileri hazırlık sınıfında Rusça diline hazırlayarak , yurtlarında konaklama imkanı vermektedir.

 

 

 

KAZAN

   

KAZAN ŞEHRİ

kazan5

 

→ Rusya'nın 10 büyük şehrinden biri olan 1000 yılı aşkın geçmişe sahip hoşgörü şehri KAZAN ; Moskova'ya 790 km uzaklığında, Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Rusya 'da İslamın merkezi olarakta bilinen Kazan  Müslüman Tatarların yoğun olarak yaşadığı Avrupanın en görkemli camiilerinden kul şerif camiine ev sahipliği yapan camiiler şehrinin Nüfusu  1,200.000'dir. Şehre adını veren Kazanka nehri ile Volga nehrinin kesiştiği yerde kurulu çok modern bir şehir olan KAZAN şehrinin kardeş şehirleri İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Antalya ve Balıkesir 'dir. Şehrin uluslararası bir havalimanı, nehirde ticari gemi limanı ve tren istasyonu bulunur. Birbirinden zarif camilerin farklı inançlara özgü mabetlere aynı gökyüzünü paylaştığı Kazan, özgün mimarisi, Dev blok yapılar, geniş bulvarlar ,olağanüstü güzellikteki doğa parkları, gölleri ve nehirleri ile etkileyici bir şehir.      

 

 

 

kazan5

KAZAN'DA ULAŞIM  

Türkiye'den sürekli uçak seferleri bulunan Kazan'dan Moskova'ya yataklı trenle ulaşım 10 saat civarında sürmektedir. Trabzonspor 'un eski futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'in oynamış olduğu Futbol kulübü Rubin kazan 'ın bulunduğu Kazan'da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Kazan'da birçok Türk işletmesi ve Türk restaurantları görmek mümkün.    

 

KAZAN'DA EĞİTİM

Kazan Bilim ve Hoşgörü şehridir. Okur-yazar oranı %99,9 olan Kazan'da ilk üniversite Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin'in eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında kurulmuş olup şehrin 15 üniversitesi bulunmaktadır. Bugune kadar Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelen binlerce öğrenci mezun olmuştur. Gunümüzde okulda 97 ülkeden 1000’i aşkın yabancı ogrenci Kazan üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir. Universiade üniversitelerarası yaz olimpiyatları için yapılan yüksek konforlu yurtlar kazan üniversitelerinin öğrencilerinin konaklamasına açılmıştır.

 

KAZAN'DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

  kazan1

Gezip görülecek yerlerin başında gelen Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii şehrin simgeleridir. Müzeleri gezebilir, limandan kalkan teknelerle nehir turu atabilirsiniz.Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatrosu şehirdeki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi şehirdeki önemli müzelerdir. İstanbul kadıköydeki bağdat caddesine benzeyen baumann caddesi sosyal hayatın en canlı olduğu mahaldir. Bu cadde'de tam 3 Türk dönercisi bulunmaktadır.Şehir merkezindeki bazı sokaklar 19. yüzyıldaki halleriyle korunan evlerle dolu. 

 

kazan2

Kazan’ın kenar mahallelerindeki ahşaptan yapılmış süslü Tatar evleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Gece eğlence hayatı için el macho, cuba libre , three musketeers. Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmak mümkün.

 

KAZAN'DA İKLİM ve SPOR

Kazan'da En sıcak ay olan Temmuz'da ortalama sıcaklık 21 °C , en soğuk ay Ocak'ta ortalama sıcaklık -10 °C 'dir. Kışları soğuk yazları kuru ve sıcak geçer. SPOR Şehrin dünyada ses getiren Rusya premier futbol ligi kulüplerinden olan RUBİN KAZAN kadrosunda eski Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'i bulundurmuştur. Rusya profesyonel basketbol ligi takımlarından UNİCS KAZAN Türk basketbol takımlarıyla şampiyonalarda karşılaşmaktadır.
 
2013 Universiade üniversitelerarası dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Kazan , Olimpiyat stadı ve 2018 dünya kupasının yapılacağı Kazan'da oynanacak maçlar için yapılmış futbol arena bulunmaktadır. Buz hokeyi takımlarının maçlarını oynadığı tafnet arena , basketbol takımlarının kapalı spor salonu Baskett-Hall Arena 'dır.    

kazan3

Tatarların hamur işleri meşhurdur. eti bol olan tatar böreği, çiğ börek, Et suyu, fırın ve kızartma şeklinde sunulan mantıları ucpicmak pilmen ve peremec. Bilinen tatlıları çakçak, müftü salatası, lorlu-üzümlü olan tvarok peremeci ve talkis kaleve.İlgi çeken restoranları Dom Tatarskoy, Kulinarii, Agafredo, bachelor shelter's, Sultan Kebap, maestro kafe, guiseppe ve Bilyar. Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır.Şehirdeki bütün konutlar merkezi doğalgaz sistemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir.

                                       

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

 

BÖLÜMLER ve ÜCRETLER

   

Kazan Teknoloji Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR

 


Kazan Teknoloji Üniversitesi  yurt aylık20$ 
Kazan şehrinde ortalama aylık yaşam gideri250$ 
1 yıllık sağlık sigortası 100$

                      YURTLAR

 

Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları5

 

 


 

 

Elektrik Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Nükleer Enerji Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Makine Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Nanoteknoloji Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Biyomedikal Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Endüstri Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Kimya Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Bilgisayar MühendisliğiYıllık 2000$ (4yıl)
Petrol ve DoğalGaz Mühendisliği Yıllık 1600$ (4yıl)
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Gıda Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Biyonanoteknoloji ve BiyoMühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Fizik Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Güç ve Isı Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
Kontrol Mühendisliği Yıllık 2200$ (4yıl)
Matbaa Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Tekstil Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Orman Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Çevre Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 2000$ (4yıl)
Grafik Tasarım Yıllık 2400$ (4yıl)
Uluslararası İş ve Ticaret Yıllık 1600$ (4yıl)
Uluslararası İşletme Yıllık 1600$ (4yıl)
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Yıllık 1600$ (4yıl)

Basın ve Yayın 

Yıllık 1500$ (4yıl)
Turizm Yıllık 1600$ (4yıl)
Ekonomi Yıllık 1600$ (4yıl)
Kamu Yönetimi Yıllık 1600$ (4yıl)
 

Kazan-Devlet-Üniversitesi-Yurtları

 

kazan-teknoloji-universitesi-yurtlari2

 
 

 

 

KAZAN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

  

 

VİDEO

   

KAZAN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ VİDEO TANITIMI 

 

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

 

BAŞVURU – KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU 

 
Kazan Teknoloji Üniversitesi
Казанский национальный исследовательский технологический университет
 
 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56   

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

KAZAN TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız