Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KAZAN ULUSAL ARAŞTIRMA TEKNiK ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU 


 

Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi
Казанский государственный технический университет

 

kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi

1932 yılında kurulan Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi özellikle Rus havacılığının gelişmesinde büyük rolü bulunmaktadır. 150 profesör ve 600 doçent ile 3000 personeli bulunmaktadır. 80000 mezunu bulunan mühendislik, işletme ve insani bilimler alanlarında 25000 aktif öğrencisiyle 70 ten fazla bölümde eğitim ve öğretim veren Rusya'nın Kazan şehrinin yüksek öğretim kurumudur. 


kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi1


 → Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 'nin öğrencileri cezbeden en önemli özellikleri temel eğitim ve derin bilimsel araştırmalarıdır. Uçak, makine, motor, imalat, bilgisayar ve telekomünikasyon alanlarında Rusya 'nın lider kuruluşlarından biridir. Çok düzeyli sürekli bir ileri eğitim ve mesleki gelişim fırsatları sunmakta olup kazan şehrinin en büyük teknik üniversitesidir. Üniversite bünyesinde bulunan araştırma merkezilerinde pek çok alanda araştırmalar yürütülmektedir. 

 → Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 'nin ana eğitim blokları 7 fakülte ve 11 araştırma merkezi binasından oluşmaktadır. Güçlü bilimsel potansiyeli ve yüksek kaliteli öğretim kadrosuna sahip üniversite 5 tam donanımlı Spor kompleksi, bilimsel kütüphanesi ve  6 yurt binasıyla öğrencilerin ihtiyaçlarına sunar.

kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi3


→ Uluslararası bilim ve eğitim alanında güvenilir bir ortak olarak ün kazanan Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi 'nin 4 kıta'dan üniversite ve araştırma merkezleri ile bilimsel ve akademik işbirlikleri bulunmaktadır. Türkiye'den İstanbul Teknik Üniversitesi (itü) ile yoğun bir işbirliği yürütmektedir. 

Akademik eğitim dili Rusça'dır. Öğrencilerin İngilizce veya az düzey Rusça bilmeleri şart değil. ilk sene 5-8 kişilik sınıflarda 9 ay boyunca eylül ve ekimde başlayan gruplarda 800 saat hazırlık eğitimi verilmekte ve akademik Rusça dil yeterliliği sağlanmaktadır.

 

 

ŞEHİR

   

KAZAN ŞEHRİ

kazan5

 

→ Rusya'nın 10 büyük şehrinden biri olan 1000 yılı aşkın geçmişe sahip hoşgörü şehri KAZAN ; Moskova'ya 790 km uzaklığında, Rusya'ya bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyetinin başkentidir. Rusya 'da İslamın merkezi olarakta bilinen Kazan  Müslüman Tatarların yoğun olarak yaşadığı Avrupanın en görkemli camiilerinden kul şerif camiine ev sahipliği yapan camiiler şehrinin Nüfusu  1,200.000'dir. Şehre adını veren Kazanka nehri ile Volga nehrinin kesiştiği yerde kurulu çok modern bir şehir olan KAZAN şehrinin kardeş şehirleri İstanbul, Eskişehir, Gaziantep, Antalya ve Balıkesir 'dir. Şehrin uluslararası bir havalimanı, nehirde ticari gemi limanı ve tren istasyonu bulunur. Birbirinden zarif camilerin farklı inançlara özgü mabetlere aynı gökyüzünü paylaştığı Kazan, özgün mimarisi, Dev blok yapılar, geniş bulvarlar ,olağanüstü güzellikteki doğa parkları, gölleri ve nehirleri ile etkileyici bir şehir.      

 

 

 

kazan5

KAZAN'DA ULAŞIM  

Türkiye'den sürekli uçak seferleri bulunan Kazan'dan Moskova'ya yataklı trenle ulaşım 10 saat civarında sürmektedir. Trabzonspor 'un eski futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ'in oynamış olduğu Futbol kulübü Rubin kazan 'ın bulunduğu Kazan'da şehir içi ulaşım tramvay, troleybüs, metro ve otobüslerle sağlanmaktadır. Şehir içi ulaşım oldukça ucuzdur. Kazan'da birçok Türk işletmesi ve Türk restaurantları görmek mümkün.    

 

KAZAN'DA EĞİTİM

Kazan Bilim ve Hoşgörü şehridir. Okur-yazar oranı %99,9 olan Kazan'da ilk üniversite Tolstoy, Rikov, Lobachevskiy ve Lenin'in eğitim gördüğü Kazan Federal Üniversitesi 1804 yılında kurulmuş olup şehrin 15 üniversitesi bulunmaktadır. Bugune kadar Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerinden gelen binlerce öğrenci mezun olmuştur. Gunümüzde okulda 97 ülkeden 1000’i aşkın yabancı ogrenci Kazan üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir. Universiade üniversitelerarası yaz olimpiyatları için yapılan yüksek konforlu yurtlar kazan üniversitelerinin öğrencilerinin konaklamasına açılmıştır.

 

KAZAN'DA GEZİP GÖRÜLECEK YERLER

  kazan1

Gezip görülecek yerlerin başında gelen Kazan kremlin Süyümbike kulesi ve Kulşerif camii şehrin simgeleridir. Müzeleri gezebilir, limandan kalkan teknelerle nehir turu atabilirsiniz.Galiasker Kemal, Kerim Tinçurin, Musa Celil, Kaçalov drama tiyatrosu şehirdeki en büyük tiyatrolardır. Tukay, Lenin, Musa Celil, Gorki ve Devlet Müzesi şehirdeki önemli müzelerdir. İstanbul kadıköydeki bağdat caddesine benzeyen baumann caddesi sosyal hayatın en canlı olduğu mahaldir. Bu cadde'de tam 3 Türk dönercisi bulunmaktadır.Şehir merkezindeki bazı sokaklar 19. yüzyıldaki halleriyle korunan evlerle dolu. 

 

kazan2

Kazan’ın kenar mahallelerindeki ahşaptan yapılmış süslü Tatar evleri de mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Gece eğlence hayatı için el macho, cuba libre , three musketeers. Kolhoz Pazarı şehrin görülmeye değer olan yerlerinden. Orman meyveleri başta olmak üzere sebzeler yönünden de çok zengin olan pazardaki bol çeşitlilik kolay bulunamayacak türden. Pazardaki esnafla Türkçe konuşarak anlaşmak mümkün.

 

KAZAN'DA İKLİM ve SPOR

Kazan'da En sıcak ay olan Temmuz ortalama sıcaklığı 21 °C , en soğuk ay Ocak'ta ortalama sıcaklık -10 °C 'dir. Kışları soğuk yazları kuru ve sıcak geçer. SPOR Şehrin dünyada ses getiren Rusya premier futbol ligi kulüplerinden olan RUBİN KAZAN kadrosunda eski Trabzonspor futbolcusu Gökdeniz KARADENİZ 'i dahi bulundurmuştur. Rusya 'nın profesyonel basketbol ligi takımlarından olan UNİCS KAZAN Türk basketbol takımlarıyla şampiyonalarda karşılaşmaktadır.
 
2013 yılı yazında düzenlenen Universiade üniversitelerarası dünya olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Kazan , Olimpiyat stadı ve 2018 dünya kupasınında yapılacağı Kazan'da oynanacak maçlar için yapılmış futbol arena bulunmaktadır. Buz hokeyi takımlarının maçlarını oynadığı tafnet arena iken , basketbol takımlarının kapalı spor salonu Baskett-Hall Arena 'dır.    

kazan3

Tatarların et ve hamur işleri meşhurdur. eti bol olan tatar böreği, çiğ börek, Et suyu, fırın ve kızartma şeklinde sunulan mantıları ucpicmak pilmen ve peremec. Bilinen tatlıları çakçak, müftü salatası, lorlu-üzümlü olan tvarok peremeci ve talkis kaleve.İlgi çeken restoranları Dom Tatarskoy, Kulinarii, Agafredo, bachelor shelter's, Sultan Kebap, maestro kafe, guiseppe ve Bilyar. Kazan’da uçak, helikopter, optik aletler, tıbbi cihazlar, petro-kimya, kompresör, doğal gaz aletleri, ayakkabı, deri, sabun, kürk ve kimyasal madde üreten çok sayıda fabrika bulunmaktadır.Şehirdeki bütün konutlar merkezi doğalgaz sistemle ısıtılmakta ve sıcak su verilmektedir.

                                       

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

 

BÖLÜMLER – ÜCRETLER

   

Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR


Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi  yurt aylık 30$ 
Kazan şehrinde ortalama aylık yaşam gideri 250$ 
1 yıllık sağlık sigortası100$

           YURTLAR

kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi-yurtlari2

 

 

Makina Mühendisliği Yıllık 1400$ (4yıl)
Uçak Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
NanoTeknoloji Mühendisliği  Yıllık 2250$ (4yıl)
Elektronik ve Nanoelektronik Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Elektrik Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Gemi inşa ve Gemi Makineleri Mühendisliği Yıllık 1400$ (4yıl)
Uçak Gövde-Motor Bakım  Yıllık 2250$ (4yıl)
Biyomedikal Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Telekomünikasyon Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Bilgisayar Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Yazılım Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 2250$ (4yıl)
Bilgi ve İletişim Teknolojileri  Yıllık 2250$ (4yıl)
Uygulamalı Bilişim Yıllık 2000$ (4yıl)
Optik ve Akustik Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Müzik Aletleri Yapımı Yıllık 2250$ (4yıl)
Güç ve Isı Mühendisliği  Yıllık 2250$ (4yıl)
Güç ve Makine Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Kontrol Mühendisliği Yıllık 1400$ (4yıl)
Fizik Mühendisliği Yıllık 2250$ (4yıl)
Çevre Mühendisliği Yıllık 1400$ (4yıl)
Ekonomi Yıllık 1400$ (4yıl)
Endüstriyel Tasarım MühendisliğiYıllık 1400$ (4yıl)
Otomobil MühendisliğiYıllık 2250$ (4yıl)
Meteoroloji MühendisliğiYıllık 2250$ (4yıl)
Uçak Motor ÜretimYıllık 2250$ (4yıl)
Uluslararası İş ve TicaretYıllık 1400$ (4yıl)
HukukYıllık 1400$ (4yıl)

 

kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi-yurtlari

 
kazan-ulusal-arastirma-teknik-universitesi-yurtlari1
 
 
 
 
 
 
Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi Videosu

 

VİDEO

   

KAZAN ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU 

Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi Videosu

 

BAŞVURU – KAYIT

   

 

RUSYA FEDERASYONU 


 

Kazan Ulusal Araştırma Teknik Üniversitesi
Казанский государственный технический университет

 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56   

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

KAZAN ULUSAL ARAŞTIRMA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız