Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KRASNODAR

 

KRASNODAR | Краснодар

 

krasnodar sehri körüsü

 

Çariçe Ekaterina tarafından kurulan Kuban Eyaletinin başkenti Krasnodar , Rusya 'nın Gürcistan sınırına yakın Karadeniz ve Azak denizi arasında yer almaktadır. Azak denizine 120 km. ve Karadeniz’e ise 100 km. uzaklıktadır. Krasnodar 120 milliyetten insanın yaşadığı metropolit bir kent olup nüfusu ise 900.000 civarındadır. Dünya'nın en cazip ve en iyi yaşam kenti ödülünü 2011 yılında alan Krasnodar 'ın tam içinden geçen Kuban nehri şehri 2 ye bölmektedir. Samsun ile kardeş şehir olup , Krasnodar'da Türk konsolosluğu bulunmaktadır.

Krasnodar-Sehri

KRASNODAR 'DA EĞİTİM

 

Krasnodar bilim , eğitim ve kültür merkezidir. 12 üniversite , 35 'i aşkın yüksek okul ve enstitü bulunmakta , 100.000 'i aşkın yerli – yabancı üniversite öğrencisi eğitim – öğretim görmektedir. Krasnodar aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Dünya'nın birçok ülkesinden gelen öğrenciler çeşitli branşlarda eğitimlerini sürdürmektedirler. Bu üniversitelerde Türk öğrenciler de eğitim ve öğretim görmektedir. Öğrencilerin yoğun nüfus kapladığı şehirde eğitim ile ilgili birçok etkinlik ve faaliyet olmaktadır.

Şehrin önde gelen üniversiteleri :

• Kuban Devlet Üniversitesi  

• Kuban Devlet Teknik Üniversitesi

• Kuban Devlet Tıp Üniversitesi 

 

KRASNODAR GEZİLECEK YERLER

Krasnodar şehrinin en ünlü caddesi olan Krasnaya caddesi üzerinde 12 adet tiyatro bulunmaktadır. kırmızı güzel cadde anlamına gelen Krasnaya Caddesi üzerinde Avrupa’nın en büyük fıskiyeli çeşmesine ev sahipliği yapan Tiyatro Meydanı görülmesi gereken diğer güzel yapılar arasındadır. Cadde üzerinde bovling salonları, sinema salonları ,  alışveriş merkezleri,  atari salonları,  kumar salonları ve restoranların hepsini bulmak mümkündür. 

Krasnodar ; Kültür merkezleri, arkeoloji ve sanat müzeleri, müzikal kompleksleri, opera ve bale salonları , aquaparklar (su parkı ), şehir parkları ve botanik bahçeleriyle kültürünü yansıtır. Otobüs duraklarındaki mozaikleri, heykel ve kabartmalarıyla şehir insanı adeta büyüler. Kentin özelliklerinden biri de Katerina’nın sarayının bu kentte oluşu. Puşkin Kütüphanesi şehrin en fazla bilinen sembollerindendir. St. Catherine Katedrali; Devlet Sanat Müzesi; Maksim Gorki’nin adının verildiği bir park  ve tiyatro salonu; 

Güney Rusya’nın en iyi akustiğine sahip olduğu söylenilen Krasnodar Filarmonik Topluluğu’na ait harika bir müzik salonu; Devlet Cossack Korosu ve Krasnodar sirki görülmesi gereken diğer güzel yapılar arasında. Kuban Nehri’nin üstünde bulunan köprü ilginçtir. Yeni evli çiftler köprünün korkuluklarına kilit asıyorlar ve kilitler onların evliliklerini sağlamlaştıracak ve hiç ayrılmayacaklardır. Şehrin denizden yüksekliği: 25-30 metredir. Burada: otel ve turistik tesisler çok yoğundur ve bu yüzden Rusya’nın en çok ziyaret edilen tatil yöresidir.

Büyük bir sanayi merkezi olan Krasnodar gıda, makine, kimya, petrokimya, mikrobiyoloji, inşaat, enerji sektörü önde gelir. Tarıma elverişli geniş ovaları bulunmaktadır. Daha çok tarımla uğraşılmaktadır. Kavun, karpuz, şeker pancarı, ayçiçeği  benzeri sebze ve meyveleri yetiştirilmektedir. Dünyada akağacın tek yetiştiği yer olması nedeniyle ormancılık sektörü gelişmiştir. Birçok Türk fabrika ve şirketleri bulunmaktadır. Tarım ve Turizm ana sektörleri oluşturmaktadır. Rusya 'nın en önde gelen Rus şarap üreticileri Krasnodar'ın taman yarım adasında bulunmaktadırlar.  

 

krasnodar-1

KRASNODAR SPOR

 

 

Krasnodar 'da Avrupa'nın en büyük spor kompleksi bulunmaktadır. 2014 yılında, Kış Olimpiyatları Krasnodar ‘a bağlı Soçi şehrinde yapıldı. Yapımı yeni biten “Formula-I” yarış pistine sahip şehrin FK Krasnodar futbol takımı Rusya premier futbol ligin'de mücadele etmekte ve 40.000 kişilik stadı bulunmaktadır. 

 

 

 

 

 

KRASNODAR ULAŞIM

 

Hava, Demiryolu,Nehir,Otobüs ve Tramvay gibi tüm ulaşım tercihlerini barındıran önemli bir ulaşım merkezidir. 2 büyük tren istasyonu bulunmaktadır. Krasnodar “Paszkowski Krasnador Uluslararası havaalanından İstanbul'a hergün direkt seferler bulunmaktadır. Ayrıca Samsun'a haftada 2 sefer düzenlenmektedir.


krasnodar-universiteleriiii

KRASNODAR İKLİM 

Şehirde Karasal iklim hakimdir; yazları sıcak, kışları da soğuk geçer. Türkiye iklimini andırır. Büyük hipermarketleri, çeşitli cafe ve restaurantları, gece kulüpleri, sanatsal binaları ile sosyal hayatın canlı olduğu nadide bir şehirdir.

 

KRASNODAR TANITIM VİDEOSU