Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
KUBAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU Kuban Devlet Üniversitesi
Кубанский государственный университет  

 

Kuban-devlet-üniversitesi

1920 yılında Rusya 'nın Kuban eyaleti, Krasnodar'da kurulan Kuban Devlet Üniversitesi , 35 profesör, 108 öğretim görevlisi , 17 fakülte, teknik ve beşeri bilimler eğitimleri vermektedir. Eğitim ve öğretimdeki başarıları nedeniyle güney Rusya 'da bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetleri alanlarında önde gelen yüksek öğretim kurumudur. Rusya 'da ki en iyi ilk 10 üniversiteden biri olarak Kuban eyaletinin Krasnodar şehrinde bulunmaktadır. Akademik ortaklık işbirliğinde bulunduğu üniversiteler arasında, Türkiye 'den ''Giresun Üniversitesi'' ve ''Ankara Üniversitesi'' bulunmaktadır.

 

kubgu

 → Müşteri odaklı yenilikçi ürünlerin üretim ve tanıtımını sağlayan işletmeler, devletler, sivil toplum örgütleri ve araştırma kurumları ile birçok alanda ortaklıklar kurarak gelişim amaçlı ve AB bologna sözleşmesi prensiplerinde modernizasyon ve stratejik gelişmeyi sağlamak misyonuyla genç bireylerin akademik eğitimini sağlayarak tam donanımlı uluslararası öğrencileri mesleki hayata hazırlar. Dünya'da ki 42 üniversite ile birçok alanda işbirliği bulunmaktadır. Finansörlüğünü Tacis, Tempus, Intas, DAAD  yaptığı projelere öncülük etmektedir. Bir dünya üniversitesi olması, oluşturduğu uluslararası ağın başarısıyla doğru orantılıdır. Yabancı öğrencilerin isteklerini karşılayabilmeleri amaçlı esnek bir eğitim mevcuttur. Dil bilimi ve edebiyat çalışmaları, güncel konularda seminerler ve konferanslar düzenlenmektedir. 

 

kub-gu

 → Kuban devlet üniversitesi öğrencinin eğitim hayatı boyunca en iyi yeteneklerini ortaya çıkarmasını sağlayacak bir dizi uygulamalara sahiptir. Ankara Üniversitesi ile Ortak araştırma faaliyetleri, bilgi paylaşımı ve akademisyen değişimi çerçevelerinde işbirliği bulunmaktadır. Giresun Üniversitesi ile Bilimsel-Akademik değişim (Tarih, ulusluararsı ilişkiler ve filoloji), yaz okulları alanlarında işbirlikleri mevcuttur. Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda madalyalara sahip Üniversite bugün Gözlemevi, kütüphane(1.300.000 kitap ve materyal) ,Teknopark ,5 müze ,15 enstitü ,12 araştırma merkezi ile 100,000 öğrenciyi eğitmektedir. 

 

 

kuban-devlet-universitesi-siniflari

→ Kuban Devlet Üniversitesinin Eğitim dili Rusçadır. Uluslararası öğrenciler hazırlık sınıfında okuyarak Rusça öğrenmekte, seçmiş oldukları bölümün 1.sınıfından lisans eğitimine başlamaktadırlar. 
Kuban Devlet Üniversitesi mezunları çift diploma ile onurlandırılmaktadır. Kuban Devlet Üniversitesi dünyanın 4 kıtasındaki ülkesinden gelen 
uluslararası öğrencilere yurtlarında konaklama imkanı sunmaktadır.

 

 

KRASNODAR

   

KRASNODAR ŞEHRİ

krasnodar sehri körüsü

 

Çariçe Ekaterina tarafından kurulan Kuban Eyaletinin başkenti Krasnodar , Rusya 'nın Gürcistan sınırına yakın Karadeniz ve Azak denizi arasında yer almaktadır. Azak denizine 120 km. ve Karadeniz’e ise 100 km. uzaklıktadır. Krasnodar 120 milliyetten insanın yaşadığı metropolit bir kent olup nüfusu 900.000 civarındadır. Dünya'nın en cazip ve en iyi yaşam kenti ödülünü 2011 yılında alanKrasnodar 'ın tam içinden geçen Kuban nehri şehri 2 ye bölmektedir. Samsun ile kardeş şehir olup , Krasnodar'da Türk konsolosluğu bulunmaktadır.

Krasnodar-Sehri

KRASNODAR EĞİTİM

 

Krasnodar bilim, eğitim ve kültür merkezidir. 12 üniversite ,35 'i aşkın yüksek okul ve enstitü bulunmakta , 100.000 'i aşkın yerli – yabancı üniversite öğrencisi eğitim – öğretim görmektedir. Krasnodar aynı zamanda bir öğrenci şehridir. Dünya'nın birçok ülkesinden gelen öğrenciler çeşitli branşlarda eğitimlerini sürdürmektedirler. Şehrin önde gelen üniversiteleri Kazan Devlet Üniversitesi , Kazan Devlet Teknik Üniversitesi , Kazan Devlet Tıp Üniversitesi 'dir. Bu üniversitelerde Türk öğrenciler de eğitim ve öğretim görmektedir. Öğrencilerin yoğun nüfus kapladığı şehirde eğitim ile ilgili birçok etkinlik ve faaliyet olmaktadır. 

 

 

KRASNODAR GEZİLECEK YERLER

Krasnodar şehrinin en ünlü caddesi olan Krasnaya caddesi üzerinde 12 adet tiyatro bulunmaktadır. kırmızı güzel cadde anlamına gelen Krasnaya Caddesi üzerinde Avrupa’nın en büyük fıskiyeli çeşmesine ev sahipliği yapan Tiyatro Meydanı görülmesi gereken diğer güzel yapılar arasındadır. Cadde üzerinde bovling salonları, sinema salonları ,  alışveriş merkezleri,  atari salonları,  kumar salonları ve restoranların hepsini bulmak mümkündür. 

Krasnodar ; Kültür merkezleri, arkeoloji ve sanat müzeleri, müzikal kompleksleri, opera ve bale salonları , aquaparklar (su parkı ), şehir parkları ve botanik bahçeleriyle kültürünü yansıtır. Otobüs duraklarındaki mozaikleri, heykel ve kabartmalarıyla şehir insanı adeta büyüler. Kentin özelliklerinden biri de Katerina’nın sarayının bu kentte oluşu. Puşkin Kütüphanesi şehrin en fazla bilinen sembollerindendir. St. Catherine Katedrali; Devlet Sanat Müzesi; Maksim Gorki’nin adının verildiği bir park  ve tiyatro salonu; Güney Rusya’nın en iyi akustiğine sahip olduğu söylenilen Krasnodar Filarmonik Topluluğu’na ait harika bir müzik salonu; Devlet Cossack Korosu ve Krasnodar sirki görülmesi gereken diğer güzel yapılar arasında. Kuban Nehri’nin üstünde bulunan köprü ilginçtir. Yeni evli çiftler köprünün korkuluklarına kilit asıyorlar ve kilitler onların evliliklerini sağlamlaştıracak ve hiç ayrılmayacaklardır.

 

Büyük bir sanayi merkezi olan Krasnodar gıda, makine, kimya, petrokimya, mikrobiyoloji, inşaat, enerji sektörü önde gelir. Tarıma elverişli geniş ovaları bulunmaktadır. Daha çok tarımla uğraşılmaktadır. Kavun, karpuz, şeker pancarı, ayçiçeği  benzeri sebze ve meyveleri yetiştirilmektedir. Dünyada akağacın tek yetiştiği yer olması nedeniyle ormancılık sektörü gelişmiştir. Birçok Türk fabrika ve şirketleri bulunmaktadır. Tarım ve Turizm ana sektörleri oluşturmaktadır. Rusya 'nın en önde gelen Rus şarap üreticileri Krasnodar'ın taman yarım adasında bulunmaktadırlar.  

 

krasnodar-1

 

KRASNODAR SPOR

 

Krasnodar 'da Avrupa'nın en büyük spor kompleksi bulunmaktadır. 2014 yılında, Kış Olimpiyatları Krasnodar ‘a bağlı Soçi şehrinde yapıldı. Yapımı yeni biten “Formula-I” yarış pistine sahip şehrin FK Krasnodar futbol takımı Rusya premier futbol ligin'de mücadele etmekte ve 40.000 kişilik stadı bulunmaktadır. 

 

krasnodar-universiteleriiii

 

KRASNODAR ULAŞIM

 

Hava, Demiryolu,Nehir,Otobüs ve Tramvay gibi tüm ulaşım tercihlerini barındıran önemli bir ulaşım merkezidir.2 büyük tren istasyonu bulunmaktadır. Krasnodar  “Paszkowski Krasnador Uluslararası havaalanından İstanbul'a hergün direkt seferler bulunmaktadır. Ayrıca Samsun'a haftada 2 sefer düzenlenmektedir.KRASNODAR İKLİM 

Şehirde Karasal iklim hakimdir; yazları sıcak, kışları da soğuk geçer. Türkiye iklimini andırır. Büyük hipermarketleri, çeşitli cafe ve restaurantları, gece kulüpleri, sanatsal binaları ile sosyal hayatın canlı olduğu nadide bir şehirdir.

 

KRASNODAR TANITIM VİDEOSU 

 

BÖLÜMLER – ÜCRETLER

   

Kuban Devlet Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR


 

Kuban Devlet Üniversitesi  yurt aylık ücreti 20$ 
Krasnodar şehrinde ortalama aylık yaşam gideri 200$ 
1 yıllık sağlık sigortası 100$

 

 

 

 

Uluslararası İlişkiler Yıllık 1700$ (4yıl)
Gazetecilik Yıllık 2000$ (4yıl)
Rus Dili ve Edebiyatı Yıllık 1900$ (4yıl)
Elektronik ve Nanoelektronik Mühendisliği Yıllık 2500$ (4yıl)
Biyomedikal Mühendisliği Yıllık 2500$ (4yıl)
Haberleşme Mühendisliği Yıllık 1700$ (4yıl)
Mimarlık Yıllık 2800$ (4yıl)
İç MimarlıkYıllık 2800$ (4yıl)
Grafik Tasarım Yıllık 2850$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 2500$ (4yıl)
Mütercim Tercümanlık ( ing-alm-fra )Yıllık 2000$ (4yıl)
Rus DilbilimiYıllık 2000$ (4yıl)
Filoloji Yıllık 1500$ (4yıl)
Sosyoloji  Yıllık 1500$ (4yıl)
Çevre Mühendisliği Yıllık 2000$ (4yıl)
EkonomiYıllık 2000$ (4yıl)
Reklam ve Halkla İlişkiler Yıllık 2000$ (4yıl)
Uluslararası İş ve Ticaret Yıllık 2000$ (4yıl)
Basın ve Yayın Yıllık 2000$ (4yıl)
Siyaset Bilimi Yıllık 1500$ (4yıl)
Turizm Yıllık 1500$ (4yıl)
PsikolojiYıllık 1500$ (4yıl)
Hukuk Yıllık 2000$ (4yıl)
Felsefe Yıllık 1500$ (4yıl)
Tarih Yıllık 1500$ (4yıl)
Harita kadastro ve Jeobilişim Yıllık 2000$ (4yıl)
Jeoloji MühendisliğiYıllık 1700$ (4yıl)
Coğrafya Yıllık 1500$ (4yıl)
Fizik Yıllık 1500$ (4yıl)
Biyoloji Yıllık 1600$ (4yıl)
Matematik Yıllık 1500$ (4yıl)
Matematik ve Bilişim ÖğretmenliğiYıllık 1500$ (4yıl)
Uygulamalı BilişimYıllık 1850$ (4yıl)
Kimya Yıllık 1500$ (4yıl)
Kamu YönetimiYıllık 2000$ (4yıl)

kuban-devlet-universitesi-yurtları

 

kuban-devlet-universitesi-yurtları1

 

kuban-devlet-universitesi-yurtları2

 

 

 

 

 

 

KUBAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU 

 

VİDEO

   

KUBAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU 

 

KRASNODAR TANITIM VİDEOSU 

 

 

BAŞVURU – KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU 
 
Kuban Devlet Üniversitesi
Кубанский государственный университет  
 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56  

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

KUBAN DEVLET ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız