Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
Neden RUSYA

NEDEN RUSYA?


Rusya Üniversite Fiyatları
Rusyada üniversite maliyetleri çok ekonomik. Türkiye maliyetleriyle Rusya’da üniversite okuyabilirsiniz!
Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede üniversite eğitimi almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75′i devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 2500 – 4500 USD civarındadır.
Yaşam maliyetleri Türkiye ile aynı!
Rusyada üniversite için servet harcamanıza gerek yok. Rusya’nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye’den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri için yıllık ortalama 3000- 3500 USD kadar harcamaktadır.
Rusyada eğitim ve yaşam maliyetleri diğer seçeneklere göre daha ekonomiktir.
Diğer ülkelerde ve Rusya’da eğitim, konaklama ve yaşam giderleri için bir yılda harcamanız gereken rakamlar (TL) ortalama olarak aşağıdaki gibidir. Rusya’da bir akademik yıl eğitim almanın herşey dahil maliyeti ortalama 9000 – 12000 TL kadardır.
grafik
Yukarıdaki tablolar dikkatle incelendiğinde çıkacak sonuç; üniversite eğitimi almak için yurtdışındaki olanakları değerlendirmenin herkes için mümkün olduğudur. Ülkemizdeki sınav sistemi nedeniyle istediğiniz kalitede bir üniversiteye giremiyorsanız, ya da istediğiniz bölümü okuyamıyorsanız, hiç zaman kaybetmeden yurtdışı eğitim olanaklarını değerlendirmelisiniz. Hatta artık birçok öğrenci yurtdışında eğitim almanın ülkemizdeki birçok üniversiteye kıyasla çok daha mantıklı olduğu analizini yapmakta ve üniversite sınavına dahi girmeye gerek görmeden başvurularını başlatmaktadır.


Geleceğiniz, sizin paha biçilmez mücevherinizdir. Rusya Federasynu'nda alabileceğiniz eğitim, geleceğinizdir. Rusya'da alınan eğitim, perspektifi olan mesleklerin geniş yelpazesi, örneği olmayan tecrübe ve dünyaca tanınan diploma anlamına gelir. Dünya hiç bir ülke, Rusya Federasyonu'nun imzaladığı kadar uluslararası diploma denkliği anlaşmasına sahip değildir.Rusya'da fen bilimleri ve mühendislik alanlarında verilen eğitimin dünyada en iyi kaliteli eğitimlerden biri olduğu emin olarak söylenebilir. Rusya, matematikçi, fizikçi, kimyacı, jeolog, doktor ve diğer alanlardaki uzmanların yetiştirilmesi konusunda lider ülkeler pozisyonundadır.
Rus üniversitelerinin dünyanın önde gelen üniversiteler ile oluşmuş güçlü ilişkileri, yabancı ülkelerde Rusya'daki yüksek eğitim kurumlarından mezun fen bilimleri ve mühendislik alanı uzmanlarına olan çok büyük talep, böyle uzmanların yurt dışındaki başarıları, Rusya'daki eğitimi kendiliğinden tanıtıyorlar.

Üniversitelerimizden mezun olacak kişilere, hatta öğrencilerine en elverişli çalışma şartları öneriliyor. Diğer ifade ile Rusya'daki ünversitelerin yetiştirdiği uzmanlar dünya pazarında yeterince rekabet gücüne sahiptir.Rus üniversiteleri mezunlarının özellikleri arasında her zaman geniş mesleki bilgiler ve güçlü temel teorik bilgilerin bir arada olmasıdır. Tarihe baktığımızda bunu bu şekilde açıklayabiliriz.

images (4)neden-rusyada-egitim

                                            Neden Rusya Üniversiteleri?


Rusya'da üniversiteler, üniversitelerdeki fen bölümleri ile yakın temas şeklinde gelişmiştir. Bu sayede eğitimin teorik seviyesinin yüksek kalitesi sağlanmış ve ansiklopedik bilgilere sahip uzmanların yetiştirilmesi mümkün olmuştur. Kaliteli temel teorik bilgiler, mezunlar için hem mesleki alanda yeni gelişmiş teknolojilerin icad edilmesi anlamında başarıyı, hem de çalışma alanlarının geniş olması açısında sosyal güvencesini sağlar.Bu bağlamda Amerika'nın mühendislik alanında eğitim veren önde gelen üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknolojik Enstitüsü'nün rektörlerinden Jhon Runkle'nin sözlerini yazmak yerinde olur diye düşünüyoruz. "Teknik eğitim konusunda Rusya'nın tam olarak başarılı olduğu kabul edilmektedir…….. Bundan böyle Amerika'da başka bir sistem uygulanmakacaktır".Dünyanın en iyi müzik eğitimini veren eğitim kurumlarının temsilcilerini bir aray getiren müzik alanındaki eğitim ile ilgili 2005 yılı uluslararsı konferansın sonuç belgesinde, Rusya'daki müzik eğitiminin dünyada en iyi olduğu yazılmıştır. Uluslararası Ünversiteler Birliği Başkanı Eddy Tulp (Hollanda), Rusya'daki müzik kültürünün zengin geleneklere sahip olduğundan, devamlı olarak geliştirildiğinden ve Rusya'nun, diğer ülkeler için tavsiye edilebilecek yada iyi örnek olabilecek mesleki müzik eğitiminden gurur duyması gerektiğinden bahsetmiştir.AIPPG (http://www.aippg.com) (Hindistan Tıbbi Sınavlar Kurulu) Internet sitesinde diye bir cümle yer alıyor. "Rusya, yabancı ülkelerde eğitim görmek isteyen öğrenciler için hep tercih olmuştur" Rusya'daki üniversitelerden mezunlar arasında neredyse dünyanın tüm ülkelerinin devlet başkanları, parlamento başkanları, bakanları, tanınan siyasetçileri ve önemli bilim adamları yer alır. Yukarıdakiler, her yıl 100 000 yabancı öğrencilerin Rusya'daki üniversiteleri, 50 000 yabancıların da Rusya'nın yabancı ülkelerdeki üniversitelerinde okumayı tercih ettiklerinin sebeplerinden bazılarıdır. Neden Rusya,