Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
NiJNiY NOVGOROD

NİJNİY NOVGOROD | Нижний Новгород 


nizhny-novgorod1221 yılında volga nehri kıyısında kurulan şehir burada doğmuş ünlü Rus yazarlarından biri olan Maksim GORKİ 'nin adı ile 19321990 arasında daha çok bilinen ''Gorky'' olarak adlandırılan şehrin 1990 yılından sonra <''NİJNİY NOVGOROD''> olarak değiştirilmiştir.
Halk kısaca ''NİJNİY'' demektedir.

 1.5 milyon nüfusa sahip şehir oka ve volga nehirlerinin kesiştiği yerde kurulu şirin bir öğrenci kentidir. Rusya'nın önemi büyük bir ekonomik, ulaşım, eğitim ve kültür merkezidir. Moskova'ya uzaklığı 400km olan Nijniy Novgorod Rusya'nın en büyük ilk 4 şehrinden biridir.

 

Nijniy Novgorod'da Eğitim:

Nijniy Novgorod Rusya'nın Bilim ve Üniversite Eğitimi bakımından en iyi merkezlerinden biridir. Nijniy Novgorod'da 1900'lü yılların başlarında başlayan Üniversite eğitimi üst düzey bilim adamları ve mucitlerin kalesi olarak şehri yüceltmiştir. Şu anda dünya için çok önemli çok farklı bilimsel projelerde ve araştırmalarda Nijniy Novgorod üniversiteleri önemli roller üstlenmiş ve üstlenmektedir. Şehirde 10 üniversite ve 1 konservatuar bulunmaktadır. Eğitim kalitesi en yüksek ve Türk öğrenciler tarafından rağbet gören üniversiteler ; 

 

Nijniy Novgorod Devlet Pedagoji Üniversitesi
Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi

Nijniy Novgorod Devlet İnşaat Üniversitesi
Nijniy Novgorod Devlet Tıp Üniversitesi

 

Nijniy Novgorod Gezilecek Yerler :

Nijniy Novgorod

Nizniy Novgorod Kremlin kalesi : Şehrin merkezinde bulunan 1500'lü yıllardan kalma kale görkemiyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. 
Nizniy Novgorod Fuarı :  1641 yılında kurulan tarihi ve mimarisiyle göz dolduran, modern ve turistik komplekste konferans,kongre,sergi ve gösteriler düzenlenmektedir.
Stroganoff Kilisesi : 1700 yılında inşaa edilen kilise tarih boyunca birçok onarımdan geçerek günümüzde ayakta kalmayı başarmıştır.
Pechersky manastırı : 1320 yılında kurulan manastır , Rusya'nın en eski manastırlarından biridir. 
Maxim Gorky Evi : Maksim GORKİ'nin doğup büyüdüğü ev müze olarak hizmet vermektedir.
 

1894 yılında kurulan 12 bini aşkın uygulumalı , dekoratif grafiklerin bulunduğu popüler sanateserleri bulunduğu Nijniy Novgorod Sanat MüzesiVolga nehrinin yamaçlarına kurulu bulunan Volga nehri yürüyüş kordon parkuru , volga nehri manzarasıyla insanların en uğrak yerlerinden biridir.
 

Nijni novgorod fuar

Eşsiz mimarisiyle Nijniy Novgorod şehrini süsleyen ve ilgi çeken yerlerden biri olan Chakalov Merdivenleri , Bolshaya Pokrovskaya Caddesi, Şehrin en eski caddelerinden biri ve trafiğe kapalı olması nedeniyle mimarisiyle gözdolduran sosyal hayatın en canlı olduğu bölgelerden biridir. Dolaşmayı, Cafelerde zaman geçirmeyi ve alışveriş yapmayı sevenler için  İstanbul/İstiklal caddesini andırmaktadır. Yaklaşık 1km uzunluğundadır. Şehir festivalleri,Zafer bayramı ve önemli gün ve kutlamaların yapıldığı Minin ve Pozharsky meydanı ve Şehir merkezine 1.5 saat uzaklıkta olan Svetloyar gölü doğal güzelliğiyle büyüleyici olup ziyaretçi akınına uğramaktadır.

nijniy novgorod tramvay

 Nijniy Novgorod'da ULAŞIM :

Nijniy Novogorod 'a Türkiye'den ve Rusya'nın birçok şehrinden uçak seferleri bulunmaktadır. Moskovadan yataklı ve hızlı tren (4-6saat)mevcut olup, karayolu ile (5 saat) havayolu ile (45dk) ulaşım mümkündür. Şehir içi toplu taşıma metro, tramvay, troleybüs, otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Uluslararası havaalanı, otobüs terminali, yolcu ve kargo nehir limanları, güçlü bir demiryolu ile tren istasyonu dahil olmak üzere ulaşım altyapıya sahiptir. Şehiriçi ulaşım ücreti 1 liraya tekabül eder. Öğrenciler için kartlı indirimler mevcuttur.

Nijniy novgorod teleferik bor

Nijniy Novgorod'da İklim : 

Kasım ayı sonlarında kalıcı bir kar örtüsü ile mart ayı sonuna kadar süren kış aylarının soğuk olmasına rağmen ortalama sıcaklık aralıkları Temmuz ayında için +29 ° C Ocak ayında -9 ° C. Moskova iklimine benzer özellikler taşımakla birlikte nemli karasal iklim gözlenir.

Nijniy novgorod volga kıyısı

 

Nijniy Novgorod'da SPOR :

Rusya'nın 2018 Dünya kupasına ev sahipliği yapacağı için Nijniy Novgorod'da Volga nehri içinde yer alan bir ada üzerine kupanın bazı maçlarının oynanacağı 45bin kişilik bir stad inşaa edilmektedir. Futbol'da Rusya premier 1.liginde Volga Nijniy Novgorod , Buz hokey'inde Rusya Kontinental Hokey 1.liginde  Torpedo Nijniy Novgorod , Rusya Profesyonel Basketbol 1.liginde M.Ö. Nijniy Novogorod takımlarıyla boy göstermektedir.

Nijniy Novgorod pokrovskaya

Nijniy Novgorod'da Endüstri : 

Mühendislik, Makina, İnşaat ve Otomobil sanayi şehir endüstrisinin mihenk taşlarındandır. Rusya'nın bilgi teknolojisi sanayi merkezlerinden biridir. Öyleki intel'in 500 mühendise sahip arge çalışmalarının sürdüğü bir kompleksi mevcut olmakla beraber şehir yazılım miktarı açısından Rusya'nın önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Mühendislik alanında Gorky otomobil fabrikası, Krasnoye sormovo gemi ve denizaltı tershanesi, sokol uçak ve jet fabrikası, Türk Şişecam fabrikası en önemlileridir. 

NİJNİY NOVGOROD ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

Kaynak