Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
NiJNiY NOVGOROD DEVLET TEKNiK ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi
Нижегородский государственный технический университет  

 

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-1

1917 yılında kurulan Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 200 profesör, 550 doçent, 1400 öğretim üyesi, 3500 personeli, 22500 aktif öğrencisi, 8 fakülte ve 5 enstitüden oluşur. Mezunlarının %93 istihdama sahip olması yüksek kalitesini ortaya koymaktadır. Çağdaş ve Bilimsel eğitim tabanında askeri ve endüstriyel sanayii için mühendis ve bilim adamları yetiştirmektedir. Rusya'da ve dünyadaki birçok sanayi ve araştırma kuruluşları ile yakın bir işbirliği bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Hükümeti modern ekonominin inşası için mühendislik eğitimini geliştirmek amacıyla Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 'ne öncelik tanımaktadır.


nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-3

→ Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi öğrencileri modern teknolojik araştırma ve geliştirme projelerinde yer almaktadır. Üniversitenin misyonu başarı ve gençlik unsurlarıyla araştırma ve geliştirme amacıyla, askeri ve endüstriyel sanayi için toplum bireylerinin eğitilmesi, mühendislik ve teknolojik alanında yüksek teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik çağdaş, temel ve uygulamalı araştırmalar yapmak, küresel, bilimsel ve eğitimsel dünyaya uyumlu yüksek profesyonel düzeyde sivil ve ahlaki niteliklere sahip mezunlar yetiştirmektir.

 

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-4

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 'nde savunma sanayi için eleman yetiştirilmek üzere Rusya devlet taahhüdü uygulanmaktadır. Her yıl 300 'den fazla öğrenci savunma sanayii şirketlerinin araştırma ve geliştirmesinde çalışmaktadır. Devlet nükleer atom kurumu Rosatom tarafından Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi araştırma ve geliştirme projeleri için ana kurum olarak tanımlanmıştır.

 

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-6

 → Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 'nin uluslararası üniversiteler arası araştırma ve geliştirme proje yarışmalarında birçok 1. liği bulunmaktadır. Rusya Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından düzenlenen yüksek teknolojik üretimin entegrasyonu için üniversite altyapısının geliştirme programı yarışmasınında birincisidir. Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi 20 ülkeden öğrencisi, kampüs içerisinde bulunan 2000 kişilik yurtlarıyla, sosyal ve eğlence tesisleri öğrencilerin tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 

 

NİJNİY NOVGOROD

   

Nijnij Novgorod Şehri 


nizhny-novgorod

1221 yılında volga nehrinin kıyısında kurumuş olan şehir burada doğmuş ünlü tarihi Rus yazarlarından biri olan Maksim GORKİ 'nin adı ile 1932-1990 arasında daha çok bilinen ''Gorky'' olarak adlandırılan şehrin 1990 yılından sonra <''NİJNİY NOVGOROD''> olarak değiştirilmiştir. Halk kısaca ''NİJNİY'' demektedir.

 1.5 milyon nüfusa sahip şehir oka ve volga nehirlerinin kesiştiği yerde kurulu şirin bir öğrenci kentidir. Rusya'nın önemi büyük bir ekonomik, ulaşım, eğitim ve kültür merkezidir. Moskova'ya uzaklığı 400km olan Nijniy Novgorod Rusya'nın en büyük ilk 4 şehrinden biridir.

 

Nijniy Novgorod'da Eğitim:

Nijniy Novgorod Rusya'nın Bilim ve Üniversite Eğitimi bakımından en iyi merkezlerinden biridir. Nijniy Novgorod'da 1900'lü yılların başlarında başlayan Üniversite eğitimi üst düzey bilim adamları ve mucitlerin kalesi olarak şehri yüceltmiştir. Şu anda dünya için çok önemli çok farklı bilimsel projelerde ve araştırmalarda Nijniy Novgorod üniversiteleri önemli roller üstlenmiş ve üstlenmektedir. Şehirde 10 üniversite ve 1 konservatuar bulunmaktadır. 

Nijniy Novgorod Gezilecek Yerler :

Nijniy Novgorod

Nizniy Novgorod Kremlin kalesi : Şehrin merkezinde bulunan 1500'lü yıllardan kalma kale görkemiyle ziyaretçi akınına uğramaktadır. 
Nizniy Novgorod Fuarı :  1641 yılında kurulan tarihi ve mimarisiyle göz dolduran, modern ve turistik komplekste konferans, kongre, sergi ve gösteriler düzenlenmektedir.
Stroganoff Kilisesi : 1700 yılında inşaa edilen kilise tarih boyunca birçok onarımdan geçerek günümüzde ayakta kalmayı başarmıştır.
Pechersky manastırı : 1320 yılında kurulan manastır , Rusya'nın en eski manastırlarından biridir. 
Maxim Gorky Evi : Maksim GORKİ'nin doğup büyüdüğü ev müze olarak hizmet vermektedir.
 

1894 yılında kurulan 12 bini aşkın uygulumalı , dekoratif grafiklerin bulunduğu popüler sanateserleri bulunduğu Nijniy Novgorod Sanat MüzesiVolga nehrinin yamaçlarına kurulu bulunan Volga nehri yürüyüş kordon parkuru , volga nehri manzarasıyla insanların en uğrak yerlerinden biridir.
 

Nijni novgorod fuar

Eşsiz mimarisiyle Nijniy Novgorod şehrini süsleyen ve ilgi çeken yerlerden biri olan Chakalov Merdivenleri , Bolshaya Pokrovskaya Caddesi, Şehrin en eski caddelerinden biri ve trafiğe kapalı olması nedeniyle mimarisiyle gözdolduran sosyal hayatın en canlı olduğu bölgelerden biridir. Dolaşmayı, Cafelerde zaman geçirmeyi ve alışveriş yapmayı sevenler için  İstanbul/İstiklal caddesini andırmaktadır. Yaklaşık olarak 1km uzunluğundadır. Şehir festivalleri,Zafer bayramı ve önemli gün ve kutlamaların yapıldığı Minin ve Pozharsky meydanı ve Şehir merkezine 1.5 saat uzaklıkta olan Svetloyar gölü doğal güzelliğiyle büyüleyici olup ziyaretçi akınına uğramaktadır.

nijniy novgorod tramvay

 

Nijniy Novgorod'da ULAŞIM :

Nijniy Novogorod 'a Türkiye'den ve Rusya'nın birçok şehrinden uçak seferleri bulunmaktadır. Moskovadan yataklı ve hızlı tren (4-6saat)mevcut olup, karayolu ile (5 saat) havayolu ile (45dk) ulaşım mümkündür. Şehir içi toplu taşıma metro, tramvay, troleybüs, otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Uluslararası havaalanı, otobüs terminali, yolcu ve kargo nehir limanları, güçlü bir demiryolu ile tren istasyonu dahil olmak üzere ulaşım altyapıya sahiptir. Şehiriçi ulaşım ücreti 1 liraya tekabül eder. Öğrenciler için kartlı indirimler mevcuttur.

Nijniy novgorod teleferik bor

 
Nijniy Novgorod'da İklim : 

 

Kasım ayı sonlarında kalıcı bir kar örtüsü ile mart ayı sonuna kadar süren kış aylarının soğuk olmasına rağmen ortalama sıcaklık aralıkları Temmuz ayında için +29 ° C Ocak ayında -9 ° C. Moskova iklimine benzer özellikler taşımakla birlikte nemli karasal iklim gözlenir.

 

 

 

Nijniy novgorod volga kıyısı

Nijniy Novgorod'da SPOR :

Rusya'nın 2018 Dünya kupasına ev sahipliği yapacağı için Nijniy Novgorod'da Volga nehri içinde yer alan bir ada üzerine kupanın bazı maçlarının oynanacağı 45 bin kişilik bir stad inşaa edilmektedir. Futbol 'da Rusya premier 1.liginde Volga Nijniy Novgorod , Buz hokey 'inde Rusya Kontinental Buz Hokey 1. liginde Torpedo Nijniy Novgorod , Rusya Profesyonel Basketbol 1. liginde M.Ö.NijniyNovogorod takımlarıyla boy göstermektedir.

Nijniy Novgorod pokrovskaya

Nijniy Novgorod'da Endüstri : 

Mühendislik, Makina, İnşaat ve Otomobil sanayi şehir endüstrisinin mihenk taşlarındandır. Rusya'nın bilgi teknolojisi sanayi merkezlerinden biridir. Öyleki intel'in 500 mühendise sahip arge çalışmalarının sürdüğü bir kompleksi mevcut olmakla beraber şehir yazılım miktarı açısından Rusya'nın önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Mühendislik alanında Gorky otomobil fabrikası, Krasnoye sormovo gemi ve denizaltı tershanesi, sokol uçak ve jet fabrikası, Türk Şişecam fabrikası en önemlileridir. 

NİJNİY NOVGOROD ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

BÖLÜMLER-ÜCRETLER

   

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR

 


Nijniy Novgorod şehrinde bir öğrencinin ortalama aylık gideri250$
Nijnij Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi aylık yurt bedeli20$
1 yıllık sağlık sigortası 100$ 

 

 

 

                                                                                                                                                   Kampüs & YURTLAR

Reklamcılık ve Halkla ilişkilerYıllık 1500$ (4yıl)
Hotel İşletmeciliğiYıllık 1500$ (4yıl)
GümrükYıllık 1500$ (4yıl)
EkonomiYıllık 1500$ (4yıl)
Uluslararası İşletmeYıllık 1500$ (4yıl)
İnsan Kaynakları YönetimiYıllık 1500$ (4yıl)
Elektrik Mühendisliği Yıllık 2300$ (4yıl)
Elektronik ve Nanoelektronik MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)
Kimya Mühendisliği Yıllık 2300$ (4yıl)
Biyoteknoloji ve Biyomedikal MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)
Telekomünikasyon Mühendisliği Yıllık 2300$ (4yıl)
Bilgi ve iletişim TeknolojileriYıllık 2300$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 2300$ (4yıl)
Metalurji ve Malzeme MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)
MetalurjiYıllık 1400$ (4yıl)
Makine MühendisliğiYıllık 1400$ (4yıl)
Uygulamalı MekanikYıllık 1500$ (4yıl)
Gemi ve Okyanus MühendisliğiYıllık 1500$ (4yıl)
Uçak Mühendisliği Yıllık 1500$ (4yıl)
Gemi İnşaa ve Gemi makineleri MühendisliğiYıllık 1500$ (4yıl)
Nükleer Enerji Mühendisliği Yıllık 2300$ (4yıl)
Isı Enerji MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)
Biyoteknik sistemleri ve TeknolojileriYıllık 2300$ (4yıl)
Mekatronik ve Robotik MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)
Roket ve Füze MühendisliğiYıllık 1500$ (4yıl)
Güç ve Makine Mühendisliği Yıllık 2300$ (4yıl)
Bilgisayar MühendisliğiYıllık 2300$ (4yıl)

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-kampüs

 

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-sınıflar

 

nijniy-novgorod-devlet-teknik-üniversitesi-yurtları-1

 

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi Tanıtım Videosu

 

 

 

VİDEO

   

Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi Tanıtım Videosu

 

NİJNİY NOVGOROD ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

BAŞVURU-KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi

Нижегородский государственный технический университет  

 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56  

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

NİJNİY NOVGOROD DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız