Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
ROSTOV

Rostov-on-Don-port

Rostov Şehri

 

  1749 yılında Moskova'nin 1.076 kilometre güneydogusunda, Don nehrinin üzerine kurulu, karadenizin hemen üstünde yer alan, İstanbul’a uçak yolculuğuylala sadece 2 saat uzaklıktaki Rostov-na-donu 17. yy.’a kadar Osmanlı’nın denetiminde kalmış ve tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş. Azak denizine dökülen Don nehrinin ikiye böldüğü şehrin Nüfusu 1,148,714'dir . 100 den fazla milletten insanların yaşadığı bir megapol olan Rostov-na-donu ; Rusya'da Rostov isminde bir yerleşim birimi bulunduğu için adına ek olarak  '' don nehrinin yanındaki Rostov '' Rusça : '' Rostov-na-donu '' olmuştur. Şehir'de 5000' i aşkın Türk vatandaşı yaşamaktadır. Rusya'nın önemli politik, ekonomik, kültür, eğitim ve bilim merkezlerinden biridir. Antalya kardeş şehridir.

 

 

ROSTOV'DA EĞİTİM

 

120.000'den fazla öğrencinin eğitim gördüğü , 50 'den fazla yüksek öğretim kurumunun bulunduğu eğitim ve bilim merkezi ROSTOV na donu şehrinin önde gelen Üniversiteleri :
 
 
 
 
   ROSTOV NA DONU DEVLET ÜNİVERSİTESİ
  ROSTOV NA DONU DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ
•  ROSTOV DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 

                                                    ROSTOV'DA GEZİLECEK YERLER

rostov-na-donu-kopru

Osmanlı tarafından kurulan Azak kalesi , Antik yunan şehri tanais ve orta çağ'da Cenevizlilerin kurduğu koloni Tana şehrin tarihi geçmişine göz atmak için gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Taganrog kasabası kültürel ve arkeolojik anıtlar sunmakta ve aynı zamanda büyük Rus yazar Anton Çehov'un ve Nobel ödüllü ünlü yazar Michael Sholokhov' un doğduğu yerdir. Sanat ve tarih müzeleri, Filarmonik ve senfonik orkestraları, opera ,bale, tiyatro ve dans binalarıyla kültürünü yansıtır.

rostov-na-donu-3

Dünyaca ünlü Kim nazaretov caz okulu şehrin önemli bir yapıtaşıdır. 80 yıl önce kurulan hayvanat bahçesi Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Hakim olan Kazak mutfağının yanı sıra, Avrupa, Rus, Çin, Japon, Kafkas,Türk ve hatta Meksika mutfaklarınn kafe ve restoranları bulunmaktadır. Don nehri çevresinde balıkçılık, avcılık yapabilir veya don cinsi atlarla binicilik gerçekleştirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kaplıcalarda veya havuzlarda şifa bulabilir, yüzebilir ve spa keyfini yaşayabilirsiniz. Rostov na donu gece hayatıyla da ünlü. Şehirde çok sayıda kulüp ve disko mevcut.

Ростов-на-Дону

Rostov-na-donu ’da bir çok festival düzenlenmekte ki bunlardan bazıları Don Baharı, Manifest, Rus Komedisi, Uluslararası caz festivali,ve Benim Şehrim Benim Kaderim gibi halk festivalleri düzenlenmektedir.

ROSTOV'DA  ULAŞIM

Rostov'da Şehir içi toplu ulaşım tramvay, troleybüs, otobüs, metro ve minibüslerle  sağlanmakta olup Taksi ağı gelişmiştir. İstanbul, Antalya ve Moskova'dan uçak seferleri bulunmaktadır. 

 

rostov-on-don-city-street

ROSTOV'DA  İKLİM

Yakın denzilerin ( karadeniz ve azak denizi) etkisiyle Yazları çok sıcak ve kurak +40 dereceyi görür. Kışın en düşük -20 ölçülmüştür ancak pek kar görülmemektedir. Sonbahar yağışlı ve rüzgarlı geçmekte olup ekim ayına kadar +20 seyreder. Kış aralık ayı itibariyle başlar. 


ROSTOV'DA ENDÜSTRİ

Rostov-na-donu’ nun genel ekonomisi ticaretten oluşmaktadır. Her 3 işletmeden biri dış sermayeyle kurulmuş olan işletmelere sahip, özellikle demir çelik sektörünün gelişmiş olduğu Rostov na donu Bölgesi’nde, bereketli topraklar ve geniş ovalar nedeniyle tarım da son derece ileri durumda.Yetişen ayçiçeğinden Rusya'nın bitkisel yağ ihtiyacının üçte birini karşılanır. Şehirde demir çelik fabrikalarının yanısıra, helikopter ve tarım makinaları üreten fabrikalar var. Tomruk ve ağaç ihracatı da ekonominde önemli yer tutuyor. Ağaç ve tomruklar gemilerle Don Nehri’nden Karadeniz’e, oradan da dünyaya gönderiliyor.  

 

rostov-na-donu-stadyum

Büyük markalar şehrin imajını ortaya koyuyor. Samsung, Canon, Panasonic, Philips, Bosch ve Siemens gibi dünya pazarının liderlerinin merkezleri bulunmaktadır. 

ROSTOV'DA SPOR

Rostov-on-Don 2018 FIFA Dünya Kupası ev sahibi şehirlerden biridir.Dünya kupasının Rostov-na-donu da oynanacak olan maçları için futbol stadyumu inşa edilmektedir. Rusya premier futbol liginde mücadele eden FC ROSTOV şehrin en önemli takımıdır.

 

ROSTOV-na-donu ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt