Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
ROSTOV DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU Rostov na Donu Devlet Tıp Üniversitesi
Ростовский Государственный Медицинский Университет  

 

rostov-na-donu-devlet-tıp-üniversitesi

1915 te olarak kurulan Rostov Devlet Tıp Üniversitesi , Rusya 'nın en eski eğitim kurumlarından biridir. 35 bini aşkın mezunu , 7000 aktif öğrencisiyle Rostov Devlet Tıp Üniversitesi ABD, AB başta olmak üzere uluslararası ve bütün dünya ülkelerinin tıbbi konseyleri tarafından kalite ve prestijiyle tanınmaktadır. 65 ülkeden gelen öğrenciler tıbbi eğitimlerini sürdürmekte olup tamamlayarak hastalıkları önleme ve tıbbi alanlarda ilerleme sağlayabilmek amaçları ile yetiştirilmektedir. Araştırmalar yapmayı kendine özel bir misyon edinen üniversite profesyonel bir kariyer için bolca fırsatlar sunar. 11 fakülte 18 modern tıbbi tanı ünitesi, 17 klinik , 900 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi, modern teknolojinin en ileri seviyelerinin her alanda kullanıldığı Rostov Devlet Tıp Üniversitesi tanı-tedavi ve rehabilitasyon üniteleriyle yüksek kalitede, ileri düzeyde, yüksek prestij sahibi Tıp eğitimi sunmaktadır. 

rostov-devlet-tıp-üniversitesi

Modern eğitim binalarında Tıbbi ekipman ile birlikte bilimsel tabanda modern teşhis sağlanmaktadır. 1000 yatağa sahip araştırma hastanesi bulunmaktadır. Üniversite kampüsü içerisinde yer alan hastanemiz etrafında bolca yeşil parklar bulunmaktadır. Eğitim ve araştırma çalışmaları Rusya 'da ve yurt dışında tanınmış bilim adamları tarafından yönetilmektedir. 72 Profesör doktor , 150 doçent doktor ve 800'ü aşkın öğretim görevlisi bulunmaktadır. Avrupa Tıp Okulları Birliği üyesi olan Rostov Devlet Tıp Üniversitesi ; British council, UNESCO, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu işbirlikleriyle ortak bilimsel araştırma projelerinde yer alır. 

rostovtip3

 

Rostov Devlet Tıp Üniversitesi modernize kapasitesiyle ileri düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma yoluyla başarılı bir doktor olmak hayalinizi yerine getirmektedir. Rostov Devlet Tıp Üniversitesi mikro biyolojik, morfolojik, biyokimyasal ve moleküler genetik, çalışmaları geniş bir yelpazede yürütmektedir. Üniversite modern tıp bilimini  gelişmiş formlar ile yeni öğretim yöntemlerinin kombinasyonu sonucu öğrencilerin eğitimini sağlamakta ve modern tıbbi cihazlarla tanışma fırsatını sunmaktadır.


rostovtipp

Rostov Devlet Tıp Üniversitesi , Türk öğrencileri ilk sene Rusça dil eğitimi ne alarak Tıp eğitimine adanmış deneyimli profesyonel tecrübe sahibi eğitmenlerce hazırlanır. Rostov Devlet Tıp Üniversitesi geniş olanaklarıyla, Tecrübeli ve özen dolu fakültelerde geniş klinik pratiğiyle makul ücretler ve yurtlarda konaklama avantajlarıyla Türk öğrencileri davet eder. Öğrenciler 21. yüzyılda en geniş tıbbi müfredatını teoride , tıbbi uygulamalar ile pratikte çok titiz bir şekilde eğitilmekte ve öğretilmekte olup meslek hayatına hazırlanmaktadır. Öğrenciler ilk sene hazırlık fakültesinde 1 sene boyunca Rusça dil eğitimi almaktadırlar. Konuşma, yazma, okuma ve dinleme derslerinden oluşan müfredat alanında uzman ,tecrübe sahibi akademisyenler tarafından özenle öğretilemektedir.

 

 

ROSTOV na Donu

   

ROSTOV Şehri

 

Rostov-on-Don-port

1749 yılında Moskova'nin 1.076 kilometre güneydogusunda, Don nehrinin üzerine kurulu, karadenizin hemen üstünde yer alan, İstanbul’a uçakla sadece 2 saat uzaklıktaki Rostov na donu 17. yy.’a kadar Osmanlı’nın denetiminde kalmış ve tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş, Azak denizine dökülen Don nehrinin ikiye böldüğü şehir Nüfusu 1,148,714'dir . 100 den fazla milletten insanın yaşadığı bir megapol olan Rostov na donu ; Rusya'da Rostov isminde bir yerleşim birimi bulunduğu için adına ek olarak  '' don nehrinin yanındaki Rostov '' Rusça : '' Rostov-na-donu '' olmuştur.

 

Şehir'de 5000' i aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşamaktadır. Rusya'nın önemli politik, ekonomik, kültür, eğitim ve bilim merkezlerinden biridir. Antalya kardeş şehridir.


ROSTOV'DA EĞİTİM

120.000 öğrencinin eğitim gördüğü eğitim , bilim ve kültür merkezi ROSTOV na Donu şehrinin, 50 'den fazla yüksek öğretim kurumu 7 üniversitesi bulunmaktadır.
 

 ROSTOV'DA GEZİLECEK YERLER

rostov-na-donu-kopru

Osmanlı tarafından kurulan Azak kalesi , Antik yunan şehri tanais ve orta çağ'da Cenevizlilerin kurduğu koloni Tana şehrin tarihi geçmişine göz atmak için gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Taganrog kasabası kültürel ve arkeolojik anıtlar sunmakta ve aynı zamanda büyük Rus yazar Anton Çehov'un ve Nobel ödüllü ünlü yazar Michael Sholokhov' un doğduğu yerdir. Sanat ve tarih müzeleri, Filarmonik ve senfonik orkestraları, opera ,bale, tiyatro ve dans binalarıyla kültürünü yansıtır.

 

rostov-na-donu-3

Dünyaca ünlü Kim nazaretov caz okulu şehrin önemli bir yapıtaşıdır. 80 yıl önce kurulan hayvanat bahçesi Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Hakim olan Kazak mutfağının yanı sıra, Avrupa, Rus, Çin, Japon, Kafkas,Türk ve hatta Meksika mutfaklarınn kafe ve restoranları bulunmaktadır. Don nehri çevresinde balıkçılık, avcılık yapabilir veya don cinsi atlarla binicilik gerçekleştirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kaplıcalarda veya havuzlarda şifa bulabilir, yüzebilir ve spa keyfini yaşayabilirsiniz. 

Ростов-на-Дону

 

Rostov na donu gece hayatıyla da ünlü. Şehirde çok sayıda kulüp ve disko mevcut. Rostov na donu’da şehrinde bir çok festival düzenlenmekte olup bunlardan bazıları Don Baharı, Manifest, Rus Komedisi, Uluslararası caz festivali, ve Benim Şehrim Benim Kaderim gibi halk festivalleri olarak düzenlenmektedir.

 

ROSTOV'DA  ULAŞIM ve İKLİM

rostov-on-don-city-street

Rostov'da Şehir içi toplu ulaşım tramvay, troleybüs, otobüs, metro ve minibüslerle  sağlanmakta olup Taksi ağı gelişmiştir. İstanbul, Antalya ve Moskova'dan uçak seferleri bulunmaktadır. 

Yakın denzilerin ( karadeniz ve azak denizi) etkisiyle Yazları çok sıcak ve kurak +40 dereceyi görür. Kışın en düşük -20 ölçülmüştür ancak pek kar görülmemektedir. Sonbahar yağışlı ve rüzgarlı geçmekte olup ekim ayına kadar +20 seyreder. Kış aralık ayı itibariyle başlar. 


ROSTOV'DA ENDÜSTRİ

Rostov-na-donu’ nun genel ekonomisi ticaretten oluşmaktadır. Her 3 işletmeden biri dış sermayeyle kurulmuş olan işletmelere sahip, özellikle demir çelik sektörünün gelişmiş olduğu Rostov na donu Bölgesi’nde, bereketli topraklar ve geniş ovalar nedeniyle tarım da son derece ileri durumda. 

Yetişen ayçiçeğinden Rusya'nın bitkisel yağ ihtiyacının üçte birini karşılanır. Şehirde demir çelik fabrikalarının yanısıra, helikopter ve tarım makinaları üreten fabrikalar var. Tomruk ve ağaç ihracatı da ekonominde önemli yer tutuyor. Ağaç ve tomruklar gemilerle Don Nehri’nden Karadeniz’e, oradan da dünyaya gönderiliyor.  

 

rostov-na-donu-stadyum

Büyük markalar şehrin imajını ortaya koyuyor. Samsung, Canon, Panasonic, Philips, Bosch ve Siemens gibi dünya pazarının liderlerinin merkezleri bulunmaktadır. 

 

ROSTOV'DA SPOR

Rostov-on-Don 2018 FIFA Dünya Kupası ev sahibi şehirlerden biridir.Dünya kupasının Rostov-na-donu da oynanacak olan maçları için futbol stadyumu inşa edilmektedir. Rusya premier futbol liginde mücadele eden FC ROSTOV şehrin en önemli takımıdır.

 

ROSTOV na Donu ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

 

BÖLÜMLER-ÜCRETLER

   

Rostov Devlet Tıp Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR 


rostov-tıp-ogrenciler

Rostov na Donu Devlet Tıp Üniversitesi aylık yurt bedeli20$
Rostov-na-donu şehrinde aylık ortalama kişisel gider200$
1 yıllık sağlık sigortası 100$TIP

yıllık 2000$ (6yıl)
Diş Hekimliği yıllık 2100$ (5yıl)
Eczacılıkyıllık 2000$ (5yıl)
Hemşirelikyıllık 2000$ (4yıl)


rostovtip4


 
Rostov na Donu Devlet Tıp Üniversitesi Videosu

 

 

 

 

 

 

 

VİDEO

   

Rostov na Donu Devlet Tıp Üniversitesi Videosu

 

ROSTOV na Donu ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

 

BAŞVURU-KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU 


Rostov na Donu Devlet Tıp Üniversitesi
Ростовский Государственный Медицинский Университет  
 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56     

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

ROSTOV DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız