Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
ROSTOV NA DONU DEVLET ÜNiVERSiTESi

 

ÜNİVERSİTE

   

RUSYA FEDERASYONU Rostov na Donu Devlet Üniversitesi
Южный федеральный университет  


sfedu

 1915 yılında Rusya 'nın güneyinde ki Rostov na Donu şehrinde kurulan eğitim, bilim ve kültür merkezi Rostov na Donu Devlet Üniversitesi ; 45,000 öğrenci, 4300 akademisyen, 36 fakülte, 70 araştırma ve enstitü merkeziyle 2,300,000 kitapsala sahip kütüphanesi, dünyanın sayılı prestij sahibi, girişimci ve yenilikçi büyük bir araştırma, eğitim üniversitesidir. Rostov na Donu Devlet Üniversitesi  'nin Rostov-na-donu ve Taganrog olmak üzere 2 kampüsü bulunmaktadır.

rostov-devlet-universitesi

 → Rostov na Donu Devlet Üniversitesi ;
Akademik faaliyetlerde temel ve uygulamalı bilimi, üstün gelişmiş teknoloji ve yenilikçi yaklaşımlarıyla harmanlayarak açık fikirli ve yaratıcı öğretim personeliyle 21.yüzyıla uygun geniş altyapısıyla sürekli modernize etmektedir. Geniş yelpazesi ve çalışma programlarının esnekliğinde seçmeli dersler eşliğinde öğrencilere birçok tercih sunmaktadır. İleri teknoloji olanaklarıyla donatılan ve sürekli güncellenen araştırma tesisleri, uluslararası konferensları ile öğrencilere güncel bilgiyi öğrenme, deneme, geliştirme fırsatı sunar. 


large_pi

 → Rostov na Donu Devlet Üniversitesi mezunlarının başarılarıyla güçlü bir itibar kazanmıştır. Nobel Ödülü sahibi Aleksandr Soljenitsin onların arasındadır. Tüm eğitim-öğretim programları, uluslararası standartlara uyumluluğu bologna deklarasyonu ve uluslarası değişim programlarıyla sağlanmıştır. Rostov na Donu Devlet Üniversitesi öğrencilerinin sportif başarılarıyla da gurur duymaktadır. Spor ve sağlıklı yaşam ; öğrencilere spor takımları, spor kulüpleri, spor tesisleri ve tatil merkezleri ağı aracılığıyla teşvik edilmektedir.

 

tti-(1)

 → Rostov na Donu Devlet Üniversitesi 'nin kampüslerinde öğrenciler için birçok fırsat ve olanak sunulmuştur. Çeşitli cafeler, öğrenci kulüpleri, fitness merkezi, sağlık merkezi vs. Öğrencilerin konaklaması için Üniversite'nin Rezidans yurtları bulunmaktadır. 1-2-3 kişilik odalardan oluşan yurtlarda öğrenciler odalarında sahip oldukları mutfaklarında tüm techizat mevcut olup yurtlarda bulunan kantinlerinden faydalanabilmektedirler. Her odanın kendine ait banyosu ve her katta tuvalet bulunmaktadır. Güvenlik sistemi kartlı ve kameralı olarak kurulmuştur. Yurt binalarında iki adet spor salonu ve 1 fitness salonu bulunmaktadır. 52mbit internet bağlantısı mevcuttur

                                                                                                                                         YURTLAR

rostovyurt

Uluslararası öğrencilerin sağlık sigortaları üniversite tarafından yaptırılmakta olup öğrenciler yıllık sağlık taramasından geçirilmekte ve kampüste bulunan sağlık hizmetleri merkezinin bütün imkanlarından yararlanmaktadır. Rostov na Donu Devlet Üniversitesi öğrencilerinin eğitim , öğretim ve araştırma dışında müzik grupları konserleri ,  Üniversite festivalleri , dans gruplarının gösterileri , ritim grupları  ve Üniversiteye ait  Karadeniz kıyısındaki yaz kampı ile tatil olanağı sunar. Şehir bale, tiyatro ve orkestralarıyla sosyal kültürel hayatı canlı tutar. Eğlence ve alışveriş merkezleri öğrencilerin uğrak yerlerindendir. Öğrenci kulüplerinin düzenlediği aktiviteler ve etkinlikler gençliğin ruhunu yansıtır.

 

LibraryRostov na Donu Devlet Üniversitesi'nin eğitim dili Rusça'dır. Uluslararası öğrenciler ilk sene hazırlık okuyarak Rusça öğrenmektedirler. 10 ay boyunca  8-12 kişilik sınıflarda haftada 20 saat ders görmektedirler. 

 

 

 

ROSTOV na Donu

   

ROSTOV Şehri

 

Rostov-on-Don-port

1749 yılında Moskova'nin 1.076 kilometre güneydogusunda, Don nehrinin üzerine kurulu, karadenizin hemen üstünde yer alan, İstanbul’a uçakla sadece 2 saat uzaklıktaki Rostov na donu 17. yy.’a kadar Osmanlı’nın denetiminde kalmış ve tıpkı İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş, Azak denizine dökülen Don nehrinin ikiye böldüğü şehir Nüfusu 1,148,714'dir . 100 den fazla milletten insanın yaşadığı bir megapol olan Rostov na donu ; Rusya'da Rostov isminde bir yerleşim birimi bulunduğu için adına ek olarak  '' don nehrinin yanındaki Rostov '' Rusça : '' Rostov-na-donu '' olmuştur.

 

Şehir'de 5000' i aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaşamaktadır. Rusya'nın önemli politik, ekonomik, kültür, eğitim ve bilim merkezlerinden biridir. Antalya kardeş şehridir.


ROSTOV'DA EĞİTİM

120.000 öğrencinin eğitim gördüğü eğitim , bilim ve kültür merkezi ROSTOV na Donu şehrinin, 50 'den fazla yüksek öğretim kurumu 7 üniversitesi bulunmaktadır.
 

 ROSTOV'DA GEZİLECEK YERLER

rostov-na-donu-kopru

Osmanlı tarafından kurulan Azak kalesi , Antik yunan şehri tanais ve orta çağ'da Cenevizlilerin kurduğu koloni Tana şehrin tarihi geçmişine göz atmak için gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Taganrog kasabası kültürel ve arkeolojik anıtlar sunmakta ve aynı zamanda büyük Rus yazar Anton Çehov'un ve Nobel ödüllü ünlü yazar Michael Sholokhov' un doğduğu yerdir. Sanat ve tarih müzeleri, Filarmonik ve senfonik orkestraları, opera ,bale, tiyatro ve dans binalarıyla kültürünü yansıtır.

 

rostov-na-donu-3

Dünyaca ünlü Kim nazaretov caz okulu şehrin önemli bir yapıtaşıdır. 80 yıl önce kurulan hayvanat bahçesi Avrupa’nın en büyük hayvanat bahçelerinden biridir. Hakim olan Kazak mutfağının yanı sıra, Avrupa, Rus, Çin, Japon, Kafkas,Türk ve hatta Meksika mutfaklarınn kafe ve restoranları bulunmaktadır. Don nehri çevresinde balıkçılık, avcılık yapabilir veya don cinsi atlarla binicilik gerçekleştirebilir, doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Kaplıcalarda veya havuzlarda şifa bulabilir, yüzebilir ve spa keyfini yaşayabilirsiniz. 

Ростов-на-Дону

 

Rostov na donu gece hayatıyla da ünlü. Şehirde çok sayıda kulüp ve disko mevcut. Rostov na donu’da şehrinde bir çok festival düzenlenmekte olup bunlardan bazıları Don Baharı, Manifest, Rus Komedisi, Uluslararası caz festivali, ve Benim Şehrim Benim Kaderim gibi halk festivalleri olarak düzenlenmektedir.

 

ROSTOV'DA  ULAŞIM ve İKLİM

rostov-on-don-city-street

Rostov'da Şehir içi toplu ulaşım tramvay, troleybüs, otobüs, metro ve minibüslerle  sağlanmakta olup Taksi ağı gelişmiştir. İstanbul, Antalya ve Moskova'dan uçak seferleri bulunmaktadır. 

Yakın denzilerin ( karadeniz ve azak denizi) etkisiyle Yazları çok sıcak ve kurak +40 dereceyi görür. Kışın en düşük -20 ölçülmüştür ancak pek kar görülmemektedir. Sonbahar yağışlı ve rüzgarlı geçmekte olup ekim ayına kadar +20 seyreder. Kış aralık ayı itibariyle başlar. 


ROSTOV'DA ENDÜSTRİ

Rostov-na-donu’ nun genel ekonomisi ticaretten oluşmaktadır. Her 3 işletmeden biri dış sermayeyle kurulmuş olan işletmelere sahip, özellikle demir çelik sektörünün gelişmiş olduğu Rostov na donu Bölgesi’nde, bereketli topraklar ve geniş ovalar nedeniyle tarım da son derece ileri durumda. 

Yetişen ayçiçeğinden Rusya'nın bitkisel yağ ihtiyacının üçte birini karşılanır. Şehirde demir çelik fabrikalarının yanısıra, helikopter ve tarım makinaları üreten fabrikalar var. Tomruk ve ağaç ihracatı da ekonominde önemli yer tutuyor. Ağaç ve tomruklar gemilerle Don Nehri’nden Karadeniz’e, oradan da dünyaya gönderiliyor.  

 

rostov-na-donu-stadyum

Büyük markalar şehrin imajını ortaya koyuyor. Samsung, Canon, Panasonic, Philips, Bosch ve Siemens gibi dünya pazarının liderlerinin merkezleri bulunmaktadır. 

 

ROSTOV'DA SPOR

Rostov-on-Don 2018 FIFA Dünya Kupası ev sahibi şehirlerden biridir.Dünya kupasının Rostov-na-donu da oynanacak olan maçları için futbol stadyumu inşa edilmektedir. Rusya premier futbol liginde mücadele eden FC ROSTOV şehrin en önemli takımıdır.

 

ROSTOV na Donu ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

 

BÖLÜMLER-ÜCRETLER

   

Rostov na Donu Devlet  Üniversitesi – BÖLÜMLER & MASRAFLAR 


 

Rostov na Donu Devlet Üniversitesi aylık yurt bedeli30$
Rostov-na-donu şehrinde aylık ortalama kişisel gider200$
1 yıllık sağlık sigortası 100$


 

                                                                                YURTLAR

MatematikYıllık 2000$ (4yıl)   
Bilgisayar Bilimleri ve Bilişim TeknolojileriYıllık 2000$ (4yıl)
Bilgisayar ve Uygulamalı MatematikYıllık 2000$ (4yıl) 
Mekanik ve Matematik ModellemeYıllık 2000$ (4yıl)
Matematik ve Bilgi Sistemleri YönetimiYıllık 2000$ (4yıl)
Fizik Yıllık 1800$ (4yıl)
RadyofizikYıllık 1850$ (4 yıl)
Kimya Yıllık 2000$ (4 yıl)
Jeoloji MühendisliğiYıllık 1600$ (4 yıl)
CoğrafyaYıllık 1600$ (4 yıl)
Toprak Bilimi ve Bitki BeslemeYıllık 1600$ (4 yıl)
HidrometeorolojiYıllık 1600$ (4 yıl)
EkolojiYıllık 1600$ (4 yıl)
FelsefeYıllık 1600$ (4 yıl)
Siyaset BilimiYıllık 1600$ (4 yıl)
PsikolojiYıllık 2000$ (4 yıl)
TarihYıllık 1600$ (4 yıl)
HukukYıllık 3400$ (4 yıl)
GazetecilikYıllık 2000$ (4 yıl)
Reklamcılık ve Halkla ilişkilerYıllık 2000$ (4 yıl)
Uluslararası ilişkiler Yıllık 1600$ (4 yıl)
Rus Dili ve EdebiyatıYıllık 2000$ (4 yıl)
Mütercim Tercümanlık ( Rusça ) Yıllık 2000$ (4 yıl)
Sosyoloji Yıllık 1600$ (4 yıl)
Psikolojik ve Pedagojik EğitimYıllık 2000$ (4 yıl)
HeykelYıllık 2700$ (4 yıl)
İç mimarlıkYıllık 2700$ (4 yıl)
EkonomiYıllık 2800$ (4 yıl)
Uluslararası İşletmeYıllık 2800$ (4 yıl)
İnsan Kaynakları YönetimiYıllık 2000$ (4 yıl)
Uluslararası İş ve IT  Yıllık 2000$ (4 yıl)
Kamu Yönetimi Yıllık 2000$ (4 yıl)
TurizmYıllık 1800$ (4 yıl)
Uluslararası İş ve Ticaret Yıllık 1600$ (4 yıl)
Hotel işletmeciliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Uçak ve Helikopter MühendisliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Metalurji ve Malzeme MühendisliğiYıllık 2500$ (4 yıl)
Biyoteknoloji ve Biyomedikal MühendisliğiYıllık 2500$ (4 yıl)
Sistem Analiz ve Kontrol MühendisliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Proses Otomasyon MühendisliğiYıllık 2500$ (4 yıl)
Nanoteknoloji ve Mikrosistem Mühendisliği Yıllık 2500$ (4 yıl)
Haberleşme ve Telekomünikasyon MühendisliğiYıllık 2500$ (4 yıl)
Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Yıllık 2500$ (4 yıl)
Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Yıllık 2700$ (4 yıl)
MimarlıkYıllık 2700$ (4 yıl)
İmar ve RestorasyonYıllık 2700$ (4 yıl)
Mimari Uzay TasarımYıllık 2900$ (4 yıl)
Şehir ve Bölge Planlama Yıllık 2700$ (4 yıl)
Rusça ÖğretmenliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Matematik ve Bilişim ÖğretmenliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Biyoloji ÖğretmenliğiYıllık 2000$ (4 yıl)
Beden Eğitimi ÖğretmenliğiYıllık 2000$ (4 yıl)

 rostov-na-donu-devlet-universitesi-yurtlari1

 

kotova1-300x199

 

ROSTOV-YURT

 

rostov-devlet-universitesi-kafeterya

 

 

 

 

 


 

 

 

ROSTOV NA DONU DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

 

 

 

  

 

 

 

 

VİDEO

   

ROSTOV NA DONU DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

ROSTOV na Donu ŞEHRİ TANITIM VİDEOSU

 

 

BAŞVURU-KAYIT

   

RUSYA FEDERASYONU Rostov na Donu Devlet Üniversitesi
Южный федеральный университет  

 
 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56   

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

ROSTOV na Donu DEVLET ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız