Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
Rusya’da Eğitimde Başarı Hikayesi

 

 

Rusya 'da Üniversite eğitimine Türkiye vatandaşlarının ilgisi her geçen gün artıyor. 2015 verilerine göre ülkemizdeki üniversite sayısı 180 iken , Rusya 'da 1180 üniversitenin bulunuyor. Dolayısıyla Türk vatandaşlarının Türkiye 'ye göre Rusya 'da eğitim alma şansı daha yüksek. 

Rusya 'ya üniversite eğitimi için giden Haybetullah CENGİZ, Üniversite yüksek öğrenimine devam ederken hem geleceğin iddialı profesör adayı hemde Rusya 'da da faaliyet gösteren bir Türk şirketinde çalışıyor. Rusya 'nın devlet radyosu olan Rusyanın sesi radyosuna verdiği demeçte Rusya 'da eğitim ve yaşamı değerlendiren Heybetullah CENGİZ, tavsiye ve dileklerini paylaştı.

 

İstiyorum ki çocuklarımız Rusya eğitim hizmetlerinden yararlansınlar

‘Hepimizin daha çocukken kurduğu hayalleri vardır. Gençliğin en heyecanlı döneminde belki de çocuk yaşlarda herkesin hayalini kurduğu ve kendini görmek istediği bir yer vardır. Ulaşılır ulaşılmaz ama hayatın ne getireceği de belli olmaz. Zira hayat ya başarı örnekleriyle doludur ya da ‘keşke’lerle. İyi ki cesaretli davranıp yurtdışında Rusya’da okumuşum.

Turkiyede eğitimdeki başarının ‘arkadaş çevresi, ergenlik sorunları, kötü alışkanlıklar, sağlık nedenleri, ailevi sebepler, beslenme yetersizliği ve ekonomik nedenler gibi bir yığın faktörle ilişkilendiriliyor ki bana göre bu tartışılır. Çunkü sonuç itibari ile Türkiye 'de %24 şansın olduğu bir üniversite sınavı size bekliyorsa durum anlatılandan çok daha vahim. Bu anlamda gençlerimize %100 garantili bir yol, bir çözüm sunmak istiyorum. İstiyorum ki çocuklarımız Rusya 'da eğitim hizmetlerinden yararlansınlar. Türk eğitim sisteminin gelişiminin hızlanması uzun yıllar alacak. Bununla birlikte Turkiyenin nufusu:75milyon ve üniversite sayısı ise 180. Ama Rusyanin nüfusu 145milyon, üniversite sayısı ise 1180 adet. Nufusu yaklaşık iki katı iken, üniversite sayısı nerdeyse 9 katı. Durum böyle olunca . – Türkiye’de üniversite mezunu oranı %11, Rusya 'da %54. Avrupa’da %37.

Rusya öğretim sistemi dünyaca ünlü

Turkiye’de 2013’te üniversite sınavına giren lise mezunlarından sadece %24’ü 4 yıllık lisans okuma hakkı kazanmış. Bazıları diyecek ki önlisans da var. Lisans dışındaki hersey bence ciddi bir zaman kaybı. İnsanlar başka çare olmadığını düşündükleri için gidip boş yere 2 yılını ve bosyere parasini harcıyor. Ozellikle Liseyi yeni bitirmis veya bitirecek genclere diyorum ki; Geleceği ve kariyer garantisi olan mükemmel bir çare var. O da Rusya’da eğitim. Egitim-ogretim açısından en avantajlı ülke Rusya.
– Rusyanin Öğretim sistemi dünyaca ünlü, Rusya Üniversitelerinin büyük çoğunluğu Türkiye’de de geçerli. Üniversite bitiminde Rusya’da veya başka ülkede başarı ile çalışırsınız. Kesinlikle tavsiye edebileceğim birçok üniversite var.

Rusya’ da problemsiz yurda girebiliyorsunuz

Yurtlar konusunu kıyaslarsak Türkiye’de herkes yurda giremiyor, 2. Sınıfta bile yurt çıkmayabilir, Rusya’ da yurda hemen problemsiz ve kesin girebiliyorsunuz. Amerikan,Fransiz,Ispanyol,Ingiliz ve Çinli dahil olmak uzere, inanılmaz çok yabancı öğrenci var. Mesela, Çin egitime yoğun derece yatırım yapıyor, yine de Çin’li öğrenciler Rusya’yı seçiyorlar. Rusya’da 90`li yıllardan beri ticaret gelişiyor, Türkler burada çalışıyor, iş kuruyor ve evleniyorlar. Rusyadaki üniversiteyi bitirdiginizde, Rusya’da iş yapan firmalarda cok kolay iş bulabilirsiniz. Türkiye’de ise iyi iş bulmak, tecrübe olmadan çok zor. Rusya’da ise, eğer Rusya’daki üniversitelerden mezun isen, bundan dolayı bile rahatlıkla iş bulabilir hatta tecrübesiz bile olsanız, Rusça konuştuğunuz için firmalar size iş imkani sunacaklardır.

İnsan sırf Rusça konuşarak para kazanabiliyor

Tabii ki Rusyada yaşamak için hesaba almanız gereken püf noktalar var. En önemlisi psikolojik olarak kendinizi Rusyada yaşamaya hazırlamanız gerekiyor.

1-Rusyada üniversiteye başladığınız ilk zaman, size zor gelebilir. Farkli kültür,örf ve adetlerde olan insanların olduğu bu yeni yaşam sizi biraz ürkütebilir.Bu durumun sizi fazla etkilemesine izin vermeyin. Hiç endişelenmeyin, birkaç ay sonra herşey mutlaka yoluna girecektir.

2-Rusyada okumaya karar verdiğinizde, Rusça dilini ufak ufak öğrenmeye başlayınız. Mesela; günlük basit konuşmalar gibi. ‘Merhaba’, ‘Nasılsın’ gibi sokak dili seviyesi yeter. Kontrollü olmanız gerek – örneğin, Türkiye’deki gibi gece hayatında biraz kontrollü ve dikkat ediniz. Birazda olsa, ülkenin kültürü, adetini öğrenmenizi de tavsiye ederim. Burada okuyacak kişi sadece mühendis, avukat, doktor olmayacak, aynı zamanda yeni bir dil öğrenerek,kendine farklı bir kimlik daha bulacaktır.Hatta sırf Rusça konuşarak para kazananma şansı yakalayacaktır. Çünkü dünyada en popüler dillerden bir tanesi Rusça’.

3-Her zaman bir adım sonrasının planlarını yapınız, Çünkü zaman çok çabuk geçiyor. Planlarınızı lise bitimine sakın bırakmayınız.Kendinize aylık ve yıllık planlar yapınız.Lise son sınıfta, çocukken kurduğunu hayale ne kadar yaklaştiğını kontrol ediniz. Ayrıca bu hayale nerede kavuşacağını sonuna kadar arastırırısınız. Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayınız.

Kaynak : Rusyanın Sesi


Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_11_10/Heybettulah-Djengiz-ogretim/


Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_11_10/Heybettulah-Djengiz-ogretim/

Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_11_10/Heybettulah-Djengiz-ogretim/

hf
Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_11_10/Heybettulah-Djengiz-ogretim/


Tamamını oku: http://turkish.ruvr.ru/2014_11_10/Heybettulah-Djengiz-ogretim/