Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
Rusya’da öğrenci yurtları

RUSYA ÜNİVERSİTELERİ ÖĞRENCİ YURTLARI

 

yurtgenel1

 → Rusya üniversitelerinin %99 ’u kendi bünyesindeki öğrenci yurtlarında barınma imkanı sağlamaktadır. Rusya öğrenci yurtları genellikle kampüse yakınlığı ve ucuzluğu nedeniyle öğrenciler için kuşkusuz bir numaralı alternatifleri olmuştur. 

 

Rusya’da bir öğrenci yurdunun aylık ücreti 20$ ile 30$ arasında olup okul yurtlarına ve şehre göre değişmektedir. Moskova,  St.Petersburg şehirlerinde  bir öğrenci yurdunun aylık konaklama bedeli ortalama 200$’dır. Ancak diğer şehirlerde aylık yurt ücretleri genel olarak 20$ ile 30$ arasında seyretmektedir.


Rusya ogrenci yurtları

  Rusya üniversiteleri öğrenci yurtları 1, 2 ve 3 kişilik odalardan oluşmaktadır. Rusya ’da üniversite yurtlarının bazısında (her kata özel) ortak mutfak, ortak tuvalet, duş imkanı bulunurken diğer bazısında ise  her iki oda kullanımına bir tuvalet, duş ve mutfak imkanı sağlanmaktadır. Yurtlar karma yurtlar karma olup, katlar erkek ve bayan olarak düzenlenmiştir. Her katta güvenlik kameralarının bulunduğu yurtlarda genel olarak saat 23:00 itibariyle giriş çıkış istisna durumlar haricinde kapatılmaktadır. Rusya Devleti tarafından bu durumun esnetilmesi düşünülmektedir.


Rusya ogrenci yurtlari

  Rusya öğrenci Yurtların'da extra olarak okuma, çalışma salonları, spor salonları , televizyon ve multimedya salonları bulunmaktadır. Kantin benzeri satış yapılan mecraları ve her yurt girişinde güvenlik odaları mevcuttur. Bazı yurt yerleşkelerinde tiyatro ve gösteri salonları bulunmaktadır. Yurtlarda sosyal hayat canlı tutulmakta olup öğrenciler arası etkinlikler düzenlenmektedir. Rusya 'da her kapalı alanda olduğu gibi yurtlarda doğalgaz ısıtmalı olup son derece sıcaktır.