Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
Rusya’da ulaşım

havayolu

RUSYA’YA ULUSLARARASI ULAŞIM 
( TÜRKİYE – RUSYA )

  → Rusya’nın geniş coğrafyası nedeniyle gidilmesi gereken bölgeye en kısa zamanda ulaşım tercihi her zaman için hava yolu olmuştur. Ankara, Antalya, Samsun ve İstanbul’dan Rusya’nın hemen hemen bütün şehirlerine uçak seferleri bulunmaktadır. Trabzon’dan kalkan arabalı gemiler ile Rusya’nın karadeniz kıyısındaki şehirleri soçi ve novorossiyk ‘e ulaşım mümkündür. Gürcistan üzerinden Rusya’ya karayolu ile ulaşım mümkündür.

RUSYA ŞEHİRLER ARASI  ULAŞIM

  → Karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ve metro ağıyla örülmüş, ülkenin bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla ulaşılabilmektedir.

trenDemiryolu : En elverişli demiryolu sisteminin yapıldığı dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Pek rahat, kaliteli olan bu ulaşım şeklinde yataklı-yataksız, restoran seçenekleri de mevcuttur. Trenler ile Rusya’nın bir ucundan diğer ucuna gitmeniz mümkündür. En ekonomik yolculuk tercihidir. Moskova’dan bazı şehirlere hızlı tren bulunmaktadır.
Karayolu : Şehirlerarası sivil ualşım’da karayolları genelde 2.tercih durumundadır. Coğrafya’nın büyüklüğüyle uzayan yollar , yataklı demiryollarını tercih etmelerine yöneltmektedir. Özel binek aracı bulunanlar karayollarıyla seyahati tercih etmekte ve şehirlerarası otobüs seferleri düzenlenmektedir.
Havayolu : Diğer bir ulaşım şekli yüzölçümünün büyüklüğünden kaynaklı havayolu ulaşımıdır. Evet, belki bu pahalıdır ama gideceğiniz yere istediğiniz vakit ulaşma imkânı sağlar. Rusya’nın hemen her şehrinden diğerine aktarmalı-aktarmasız seferler bulunmaktadır.


tramwayyyy

RUSYA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

   → Rusya’da şehir içi ulaşımda tramvay, otobüs, troleybüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarını tercih edebilirsiniz. Dünyanın en iyi metro ve tramvay sistemlerinden biri Rusya’da olduğundan ulaşım için kullanacağınız ilk seçenek metro ve tramvay olacaktır.

Rusya Federasyonun'daki tüm Devlet Üniversiteleri, bulundukları eyaletin şehir merkezindedirler. Devlet Üniversitelerine bağlı bütün fakültelere ulaşım oldukça basittir. Rusya’da her kamusal hizmet gibi toplu ulaşım da çok ucuzdur. Otobüs, Tramvay, Metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık  15-20$  ’dır. ek bilet ücreti 40 Kuruş ile 90 Kuruş arasında değişmektedir. Rusya'da taksi hizmetleri yeni gelişmektedir. Bunun en önemli sebebi Rusya'da herhangi bir otomobilin taksi görevi görmesidir. Nasıl mı ? Yol kenarında el kaldırdığınız herhangi bir otomobil durur ve gideceğiniz yeri söylediğinizde oda size ücreti söyler ve gidersiniz. 

Not :   Rusyanın en önde gelen hava yolu şirketi  Aeroflot ( http://www.aeroflot.ru )' dur