Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
Ryazan

ryazan13Rusya'nın avrupa kısmının merkezinde yer alan Moskova'nın 180km güneyinde bulunan RYAZAN bilim, askeri ve sanayi merkezidir. Şehir geniş büyük yeşil alanlara sahiptir. Oka park, Şehir parkı, Gagarin lukowski ormanı,arkadaşlık parkı ve sağlık parkı başlıcalarıdır.Ormanlarda kurt,geyik,ayı gibi hayvanlar yaşarken parklarda sincap,kirpi görülmektedir. Ryazan şehir planlaması en iyi kent ödülünü almıştır.70 milletten insan barıdırın Nüfusu 600.000 civarındadır. 

ryazan1


Ryazan'da şehir içi ulaşımı son derece gelişmiştir. Otobüs,tramvay,metro ve troleybüsler ile kentin her noktasına ulaşmanız mümkün. Son derece ekonomik ücretlerle halkın kullanımındadır. Taksi ağı çok gelişmiştir.Rusya'da il demir yolu hattı 19.yy da Moskova-Ryazan arasında kurulmuştur. Bugün hatta 3 express sefer bulunmaktadır. Ryazan 'da birçok üniversite bulunmaktadır. Eğitim kalitesinin yüksek olduğu üniversiteleri ile uluslararası öğrencilerin hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunar.


ryazan11

 Rus kültürünün kokusunu sokağa çıktığınızda hissetmeniz normal. Mimari binalar, tarihsel anıtlar, Tiyatrolar, müzeler,galeriler, opera ve bale sahneleri… Olimpiyat stadı, Merkezi spor kompleksi, olimpik havuzları, at yarışı pistleri, kayk ve karting pistleri, uzak doğu dövüş sanatları salonları ile okçuluk,arbalet gibi sporsal faaliyetlerden ücretsiz olarak eğitim alarak yararlanabilmek mümkün. Sinema,tiyatro ve gece kulüpleriyle sosyal hayatı canlı tutar.

Ryazan yat kulüpleri,oteller, tatil köyleri ve rekreasyon alanları ile önemli bir turizm merkezidir. Alternatif ve endüstriyel turizm severleri ilginç mimari eserler ,doğal ve arkeolojik sit alanları ve benzersiz doğasıyla dünyanın her yerinden insanları çeker. 

ryazan10

Petrol ve ürünleri işleme sanayii oldukça gelişmiştir. Enerji sanayi bu alanda yoğunlaşmıştır. Rusya'nın en büyük tomruk üretim merkezlerinden biridir.Bölgenin maden kaynakları oldukça zengindir. Kömür alçı taşı, refrakter kum ve kil,kalker, demir, çimento, kuvars, cam başlıcalarıdır. Kışları genelde soğuk olup 0'ın altında seyreder. yazları ortalama 25 derece sıcaklık görülür. Ünlü Rus yazar Aleksandr Soljenitsin Ryazan da uzun süre yaşamış Ryazan'ın gururu olmuş…