Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
St.Petersburg

st1Sankt-PeterburgSt.Petersburg Moskova'nın 715 km kuzeybatısında, Rusya'nın 2. Avrupa'nın 4. büyük şehridir. 
Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 adacık üzerine yayılmış bir liman şehridir.Rusların deyimiyle Büyük petro, bizim bildiğimiz deli Petro olan Çar I. Petro tarafından 16 Mayıs 1703'te Rus Çarlığı'nın Avrupa'ya açılan kapısı olması amacıyla kurulan şehir, 200 yıl Rus Çarlığı'nın başkentliğini yapmış ve (1914–1924) yılları arasında Petrograd , (1924–1991) yılları arasında Leningrad adlarıyla anılmıştır. 1991 yılından beri Sankt-Peterburg ,St.petersburg adlarıyla anılan şehrin nüfusu 5.000.000 'dur. Adana kardeş şehri olup şehirde Türkiye Büyükelçiliği bulunmaktadır. EĞİTİM St.Petersburg, eğitim ve bilimsel araştırmalar için Rusya'nın en önemli merkezlerinden biridir. İlk üniversitenin 1724 yılında kurulduğu şehirde 40 'ı aşkın üniversite bulunmaktadır. Detaylı bilgi almak ve başvuruda bulunmak için  St.Petersburg Üniversiteleri   tıklayınız.

St.Petersburg GEZİLECEK YERLER

Saint-Petersburg-Russia

Dünyanın en çok müze (306) bulunduran şehri ve dünyaca ünlü Ermitaj müzesinin bu şehirde bulunması en bilinen özelliklerinden olan St.petersburg 1913 yılında açılan St.petersburg camii, avrupa'nın en büyük camiidir. En büyük caddelerinden biri olan Nevskiy caddesi birçok alış-veriş merkezi, park, cafe ve restorant, gece clublarını barındırmaktadır. Tekne turlarıyla ada ve nehirlerle örülü kuzeyin venediği St.petersburg'u gezebilirsiniz.
st.petersburg-kazan-katedraliRus versay'ı olarak bilinen peterhof, Mariinskiy, Menshikov, Aleksandrovsky ve yazlık saray gibi onlarca sarayın yanında, tarihi konak,villa ve apartmanları, Neva nehri köprüleri ve kanalları, adaları ve parkları, tiyatro,opera,üniversite ve konser binaları, heykel ve anıtlarıyla ,peter ve paul kalesi, mikhailovsky ( St.Michael) Kalesi,  amirallik binası, Peter kabini, Alexandr nevskiy manastırı, Aziz Isaac katedrali gibi yüzler yapısıyla St.petersburg bir açık hava müzesidir. 
Önemli alışveriş merkezleri olarak raketa kol, apraksin dvor,gostiny dvor,udelnaya pire pazar ve passazh söylenebilir. Gece hayatını canlı tutan klüpler chroniki, dumskaya ulitsa, griboedov, metro club, mishka, mod klübü, morrison, produkty ve underground. 

St-Petersburg-harita

St.Petersburg Ulaşım

Şehir önemli bir ulaşım merkezidir. 1837 yılında ilk Rus demiryolu burada inşa edilmiştir. Türkiye'den direk uçak seferlerinin bulunduğu St.petersburg'a Moskova'dan hızlı tren ve uçak seferleri bulunmaktadır. 
Toplu taşıma metro, tramvay, troleybüs, otobüs, minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır. Ayrıca yaz aylarında tekne ulaşımı mümkündür. Baltık ülkelerine gemi seferleri düzenlenmektedir.


 

St.Petersburg İKLİM saray-koprusu

Soğuk yazları olan ıslak kara iklimine haizdir. Tipik olarak yazlar kısa, ıslak ve soğuça dır, ama kuzeye yakın olmasına rağmen yaz aylarında sıcaklık 30 dereceye ulaşmaktadır. Kışlar uzun ve soğuktur ama sık sık kışlarda da sıcak günler ortaya çıkmaktadır. En soğuk ocak ayında ortalama -7 °C , en sıcak temmuz ayında ortalama 19 °C 'dir. Şehrin çok kuzeyde olması dolayısıyla kışın günler çok kısa sürer ve buna karşılık Haziran Temmuz arasında en uzun gündüzler yaşanır ve yaklaşık 2 hafta güneş neredeyse hiç batmaz. Bu duruma "beyaz geceler" adı verilmiştir.

zenit-stadyum

 

St.Petersburg SPOR

1703 yılında ilk kürek yarışmalarının düzenlendiği St.petersburg, dünyanın en eski yat kulübüne sahiptir. İlk resmi satranç turnuvasının 1914 yılında yapıldığı şehir 1951 yılında 110.000 kişiyle rekor katılımın sağladığı futbol müsabakasına ev sahipliği yapmıştır. Rusya premier ligi takımlarından Zenit St.petersburg 1 uefa kupası ve 1 uefa süper kupası sahibidir. En önemli basketbol takımı Spartak St.petersburg , en önemli hokey takımı SKA St.petersburg'dur.   

  St.Petersburg ENDÜSTRİ

St.petersburg büyük bir ticaret geçididir. petrol ve gaz ticaretiyle gemi tershanelerinin yoğun olduğu şehir Rusya'nın finans ve sanayii merkezidir. Önde gelen sektörler havacılık ve uzay, elektronik, yazılım ve bilgisayar, tank ve askeri teçhizat, makine yapım, kimya sanayii, tekstil ve gıda sanayiidir. 

Toyota, Nissan ve GM St.petersburg'da üretime geçmek için gerekli anlaşmaları imzalamışlardır. Avrupanın en çok tüketilen 2. birasınında (baltika) üretimi bu şehirdedir.            
 
 
 
 
 

St.PETERSBURG TANITIM VİDEOSU

embedded by Embedded Video

YouTube Direkt

Site