Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
VOLGOGRAD

VOLGOGRAD | Волгогра́д

 

Volgograd Rusya Federasyonu ’nun Avrupa kısmında, Karadeniz ile Hazar denizinin ortasının biraz kuzeyinde bulunmaktadır. Moskova’ya 900, Rostov’a 500 kilometre uzaklıkta, Rusya Federasyonu’nun Kazakistan sınırına oldukça yakındır. 1555 yılında kurulan 1925 yılından sonra '' Stalingrad '' olan 1956 yılından beri şimdiki ismiyle Volgagrad, volga nehrinin batı kıyısında kurulmuştur.

Rusya'nın önemli eğitim, bilim ve endüstri merkezi olan şehrin nüfusu 1 milyon'dur. 2.dünya savaşının dönüm noktası olan volgagrad (stalingrad) Nazi almanyasının , kızıl ordu tarafından uğratıldığı büyük mağlubiyet ile adını duyurmuştur. Ülkemizde Çanakkale'ye benzetilmektedir. Kardeş şehri İzmir olan Volgagrad kendi temel doğasının korunması yoluyla eğitim kalitesini yükseltmekte, birey ve toplumun gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uluslararası projelere aktif olarak katılmakta olup 14.000 civarında eğitmen ve 25 üniversite ve yüksek öğretim kurumuyla Volgograd bir öğrenci kentidir. Öğrenci bütçesine uygun maaliyetlerin sunulduğu şehirde yaşamak büyük bir fırsat.

 

Volgograd 'ın önde gelen Üniversiteleri ;

• VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ

 VOLGOGRAD DEVLET TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

 VOLGOGRAD DEVLET TIP ÜNİVERSİTESİ

 

Volgograd şehir müzikal tiyatrosu, kültür evleri de dahil olmak üzere 10 belediye kültür kurumu bulunur. Puşkin tarafından kurulan şehir kütüphanesi ile beraber 33 kütüphane bulunmaktadır. Volgograd yaratıcı filarmoni orkestraları ve daha birçok kültürel ve sanatsal yapılanmaları ile zengin kültürüne bir davet sunar. Volgograd, 5 müze, 8 tiyatro, merkez konser salonu, sanat galerisi, sirk, planetaryum, Spor Sarayı, 4 tema parkı, yanı sıra 190 tarihi eser, 18 sanatsal anıt, 304 mimari anıt bulunmakta olup 107 hektarlık zafer parkı ile stalingrad savaşının zaferini taçlandırmaktadır. 85m yükseklikteki mamayev kurgan heykeli volgagrad ın sembolü olmuştur.

 

Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga nehrinin kenarında ve nehir boyunca uzanan bir yerleşime sahip olan Volgograd’ın kent merkezi de bu nehre açılan geniş bir meydandır. Geniş merdivenlerle inilen ve yaz aylarında pek çok kafenin bulunduğu nehir kıyısında kentin gemi terminali yer alıyor. Avrupa’nın en büyük nehir limanı bulunanan Volgograd 'da nehirde teknelerle gezilip, nehrin ortasındaki adalarda yüzme molası verilebilir. Nehrin ortasındaki büyük ada nehri ikiye ayırmakta, bir taraf büyük ticari gemilerin güzergâhı olmaktadır. Buradan kalkan gemilerle birkaç saatlik nehir turları yapılabileceği gibi Volga üzerinden Rusya’nın içlerine ve Hazar Denizi’ne ve ayrıca bir kanalla bağlandığı Don nehri üzerinden de Karadeniz’e kadar gidilebilir.

 

Volga ve Don nehirlerini birbirlerine en çok yakalaştığı yerde (102 km) yapılan Volga-Don Kanalı, Hazar’ı Karadeniz’e bağlayarak bir iç deniz olmaktan kurtarmıştır. Bu sayede Rusya’nın içlerinden hareket eden bir gemi Karadeniz’e ulaşarak dünyanın her yerine gidebilmektedir. Kanal çevresinde zafer parkı ve heykeller ile ikinci dünya savaşına ilişkin anıtlar bulunmaktadır.  Zafer parkı içerisinde dünyanın en büyük heykellerinden bir tanesi Mamayev Tepesinde bulunmaktdır. Ayrıca Volga Nehrinin kıyısında 2.Dünya Savaşı müzesi ve bu müzenin hemen yanında bulunan ve ve savaşta bombalanmış ve bu şekilde muhafaza edilmiş bir değirmen de bulunmaktadır. buram buram tarih kokan ve özellikle yaz aylarında oldukça keyifli zaman geçirilebilecek bir şehir. Volgograd şehir merkezinde oldukça eski tren garı da gezilebilecek noktalardandır.

 

Kışın ortalama akşam -3  ortalama gündüz 14 C° yazın ise ortalama akşam 7  ortalam gündüz 40 C° arasında değerler görülen şehir yağış aldığı için kışları kuru soğuk yaşanmaktadır. 2018 yılında Rusya 'da oynanacak olan Dünya kupasının maçlarının oynanacağı şehirlerden biri olan Volgograd şehrinin kulüplerinden önceki sezonlarda Rusya’da başarılı bir performans gösteren takımı Rotor Volgograd, şu günlerde alt liglerde mücadele etmektedir.

 

  Volgograd-metrosuVOLGOGRAD ULAŞIM

Volgograd gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir otobüs, troleybüs, tramvay, metro, minibüs ve taksi ve Rusya'da ki tek yeraltı tramvay sistemi Volgograd' da dır. Ülkemizden İstanbul ve Antalya' dan uçak seferleri bulunmaktadır. Volgograd metro ağıyla tüm her yerine ulaşmak mümkündür. Metrotram adıyla bilinen Volgograd metrosu şehrin vazgeçilmez ulaşım aracıdır. Moskova'dan 900km uzaklığındaki Volgograd 'dan uçak, yataklı tren ve otobüs ile Moskova'ya ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Yemek yemek içn restaurant veya fast food söz konusu olduğunda arca, chinar, Blindazh, Sakura, Velvet, Steak House, Ole, Vizantia, Volgograd, Mario, Grand Pizza, Labamba, SV, Bellagio öğrencilerin tercih ettiği yerlerdir.

Her mart ayında Performans sanatları festivali , Her eylül ayında Uluslararası kukla festivali, Her sonbaharda uluslararası tek kişilik tiyatro festivali, Her kış sonu maslyanitsa festivali düzenlenmektedir. 

 

 

2.Dünya Savaşı’nın önemli cephelerinden Stalingrad kuşatmasını anlatan, Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud’un Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates) adlı filmi, Amerika, İngiltere, Almanya ve İrlanda‘da çekilmesine rağmen, o zamanki adıyla Stalingrad’la böyle özdeşleşmiş bir filmdir. Bir Sovyet keskin nişancı (Vasily Grigoryevich Zaytsev)  ile bir Alman keskin nişancının (Binbaşı König) nefes kesici mücadelesi olarak hafızalara yerleşen ve Zaytsev’in gerçek yaşam öyküsüne dayanan 2001 yapımı filmdir.

VOLGOGRAD ZAFER PARKI TANITIM VİDEOSU