Rusya Üniversiteleri
Daha yakından tanımak ister misiniz?
VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ

 

ÜNİVERSİTE

   

 

RUSYA FEDERASYONU Volgograd Devlet Üniversitesi
Волгоградский государственный университет  


volgu

1980 yılında kurulan Volgograd Devlet Üniversitesi 50 bölüm, 11 fakülte, 9 enstitü ve Rus Bilim Akademisi ile 15.000 öğrenciye eğitim vermekte olan 3 bilimsel laboratuardan oluşmaktadır. 
Volgograd Devlet Üniversitesi, yüksek eğitim kalitesi ile bilimsel potansiyeli yüksek ve yenilikçi modern projeleri, aktif – sosyal programları dünyaca ünlüdür.
Volgograd Devlet Üniversitesi genç yaşına rağmen dünya çapında bilinen üstün akademik başarıları, öğrencilerinin başarıları ve dünya standartlarında özgün araştırmalar yürüten akademik personeliyle prestij sahibidir.

 
img_4080

 → Modern eğitim teknolojileri ile birinci sınıf profesörlerce verilen özgün eğitim ve öğretim sayesinde üniversite bugün Avrupa, Asya, Amerika'dan 50 nin üzerinde Üniversite ile akademik değişim programları dahil uluslararası projelere katılm sağlamakta ve işbirliklerini genişletmektedir. 40.000 mezunu bulunan Volgograd Devlet Üniversitesi uluslararası bilgi toplumuna yaşam ve iş için hazırlanmış yeni nesil yetiştirmekte, halklar ve kültürler arasında karşılıklı anlayışı geliştirmekte, eğitimin kalitesini sürekli geliştirmektedir.

 

volgograd-devlet-üniversitesi-5

 → Bilim, Eğitim ve Kültür Bölgesel MerkeziVolgograd Devlet Üniversitesi, Dünya Uluslararası Üniversiteler Birliği ile Avrasya Üniversiteler Birliği Üyesidir. Birçok programda öğrencilerine çift diploma vermektedir. Kampüs içindeki spor merkezinde birçok spor branşına imkan sunulmakta, 2-3 kişilik odalardan oluşan yurtlar, fitness salonu, internet bağlantısının yanı sıra oyun makinaları bulunmaktadır. Öğrenci ve şehir festivalleri , birçok aktivite ve etkinlik ile sosyal hayatın sürekli canlı olduğu bir eğitim hayatı sunulmaktadır. Tüm öğrencilerin yurt imkanı mevcut olup, isteyen öğrenciler ev kiralayabilmektedir.

 

volgograd-devlet-üniversitesi1

Dinlenme ve bireysel çalışma odalarının mevcut olduğu yurtlarda öğrenci ailelerinin öğrencileri ziyaretlerinde konaklayabilecekleri misafirhane bulunmaktadır. Duş, lavabo, tuvalet, ,mutfak ve çamaşırhanenin bulunduğu yurtlar 52mbit internet bağlantısı ile donatılmıştır. 
Türkiye 'den birçok öğrencinin eğitim gördüğü Volgograd Devlet Üniversitesi 35. yılını kutlamaktadır.

 

 

 

 

 

VOLGOGRAD

   

VOLGOGRAD | Волгогра́д

 

Volgograd Rusya 'nın Avrupa kısmında, Karadeniz ile Hazar denizinin ortasının kuzeyinde bulunmaktadır. Moskova’ya 900, Rostov’a 500 kilometre uzaklıkta, Rusya 'nın Kazakistan sınırına oldukça yakındır. 1555 yılında kurulan 1925 yılından sonra '' Stalingrad '' olan 1956 yılından beri şimdiki ismiyle Volgagrad, volga nehrinin batı kıyısında kurulmuştur.

Rusya'nın önemli eğitim, bilim ve endüstri merkezi olan şehrin nüfusu 1 milyon'dur. 2.dünya savaşının dönüm noktası olan volgagrad (stalingrad) Nazi almanyasının , kızıl ordu tarafından uğratıldığı büyük mağlubiyet ile adını duyurmuştur. Ülkemizde Çanakkale 'ye benzetilmekte olup İzmir ile Kardeş şehir olan Volgagrad kendi temel doğasının korunması yoluyla eğitim kalitesini yükseltmekte, birey ve toplumun gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Uluslararası projelere aktif olarak katılmakta olup 14.000 civarında eğitmen ve 25 üniversite ve yüksek öğretim kurumuyla Volgograd bir öğrenci kentidir. Öğrenci bütçesine uygun maaliyetlerin sunulduğu şehirde yaşamak büyük bir fırsat.

 

Volgograd şehir müzikal tiyatrosu, kültür evleri de dahil olmak üzere 10 belediye kültür kurumu bulunur. Puşkin tarafından kurulan şehir kütüphanesi ile beraber 33 kütüphane bulunmaktadır. Volgograd yaratıcı filarmoni orkestraları ve daha birçok kültürel ve sanatsal yapılanmaları ile zengin kültürüne bir davet sunar. Volgograd, 5 müze, 8 tiyatro, merkez konser salonu, sanat galerisi, sirk, planetaryum, Spor Sarayı, 4 tema parkı, yanı sıra 190 tarihi eser, 18 sanatsal anıt, 304 mimari anıt bulunmakta olup 107 hektarlık zafer parkı ile stalingrad savaşının zaferini taçlandırmaktadır. 85m yükseklikteki mamayev kurgan heykeli volgagrad ın sembolü olmuştur.

 

Avrupa’nın en uzun nehri olan Volga nehrinin kenarında ve nehir boyunca uzanan bir yerleşime sahip olan Volgograd’ın kent merkezi de bu nehre açılan geniş bir meydandır. Geniş merdivenlerle inilen ve yaz aylarında pek çok kafenin bulunduğu nehir kıyısında kentin gemi terminali yer alıyor. Avrupa’nın en büyük nehir limanı bulunanan Volgograd 'da nehirde teknelerle gezilip, nehrin ortasındaki adalarda yüzme molası verilebilir. Nehrin ortasındaki büyük ada nehri ikiye ayırmakta, bir taraf büyük ticari gemilerin güzergâhı olmaktadır. Buradan kalkan gemilerle birkaç saatlik nehir turları yapılabileceği gibi Volga üzerinden Rusya’nın içlerine ve Hazar Denizi’ne ve ayrıca bir kanalla bağlandığı Don nehri üzerinden de Karadeniz’e kadar gidilebilir.

 

Volga ve Don nehirlerini birbirlerine en çok yakalaştığı yerde (102 km) yapılan Volga-Don Kanalı, Hazar’ı Karadeniz’e bağlayarak bir iç deniz olmaktan kurtarmıştır. Bu sayede Rusya’nın içlerinden hareket eden bir gemi Karadeniz’e ulaşarak dünyanın her yerine gidebilmektedir. Kanal çevresinde zafer parkı ve heykeller ile ikinci dünya savaşına ilişkin anıtlar bulunmaktadır.  Zafer parkı içerisinde dünyanın en büyük heykellerinden bir tanesi Mamayev Tepesinde bulunmaktdır. Ayrıca Volga Nehrinin kıyısında 2.Dünya Savaşı müzesi ve bu müzenin hemen yanında bulunan ve ve savaşta bombalanmış ve bu şekilde muhafaza edilmiş bir değirmen de bulunmaktadır. buram buram tarih kokan ve özellikle yaz aylarında oldukça keyifli zaman geçirilebilecek bir şehir. Volgograd şehir merkezinde oldukça eski tren garı da gezilebilecek noktalardandır.

Kışın ortalama akşam -3  ortalama gündüz 14 C° yazın ise ortalama akşam 7  ortalam gündüz 40 C° arasında değerler görülen şehir yağış aldığı için kışları kuru soğuk yaşanmaktadır. 2018 yılında Rusya 'da oynanacak olan Dünya kupasının maçlarının oynanacağı şehirlerden biri olan Volgograd şehrinin kulüplerinden önceki sezonlarda Rusya’da başarılı bir performans gösteren takımı Rotor Volgograd, şu günlerde alt liglerde mücadele etmektedir.

 

  Volgograd-metrosuVOLGOGRAD ULAŞIM

Volgograd gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir otobüs, troleybüs, tramvay, metro, minibüs ve taksi ve Rusya'da ki tek yeraltı tramvay sistemi Volgograd' da dır. Ülkemizden İstanbul ve Antalya' dan uçak seferleri bulunmaktadır. Volgograd metro ağıyla tüm her yerine ulaşmak mümkündür. Metrotram adıyla bilinen Volgograd metrosu şehrin vazgeçilmez ulaşım aracıdır. Moskova'dan 900km uzaklığındaki Volgograd 'dan uçak, yataklı tren ve otobüs ile Moskova'ya ulaşım sağlanmaktadır. 

 

Yemek yemek içn restaurant veya fast food söz konusu olduğunda arca, chinar, Blindazh, Sakura, Velvet, Steak House, Ole, Vizantia, Volgograd, Mario, Grand Pizza, Labamba, SV, Bellagio öğrencilerin tercih ettiği yerlerdir.

Her mart ayında Performans sanatları festivali , Her eylül ayında Uluslararası kukla festivali, Her sonbaharda uluslararası tek kişilik tiyatro festivali, Her kış sonu maslyanitsa festivali düzenlenmektedir. 

 

 

2.Dünya Savaşı’nın önemli cephelerinden Stalingrad kuşatmasını anlatan, Fransız yönetmen Jean-Jacques Annaud’un Kapıdaki Düşman (Enemy at the Gates) adlı filmi, Amerika, İngiltere, Almanya ve İrlanda‘da çekilmesine rağmen, o zamanki adıyla Stalingrad’la böyle özdeşleşmiş bir filmdir. Bir Sovyet keskin nişancı (Vasily Grigoryevich Zaytsev)  ile bir Alman keskin nişancının (Binbaşı König) nefes kesici mücadelesi olarak hafızalara yerleşen ve Zaytsev’in gerçek yaşam öyküsüne dayanan 2001 yapımı filmdir.

VOLGOGRAD ZAFER PARKI TANITIM VİDEOSU

 

BÖLÜMLER – ÜCRETLER

   

VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLER & MASRAFLAR

 


 

Volgograd Devlet Üniversitesi aylık yurt bedeli 15$
Volgograd şehrinde aylık ortalama kişisel gider200$
1 yıllık sağlık sigortası 100$

 

 

 

 
Bilgi ve iletişim teknolojileri Yıllık 2200$ (4yıl)
Haberleşme Mühendisliği Yıllık 2200$ (4yıl)
Yazılım Mühendisliği Yıllık 2200$ (4yıl)
Bilgisayar Mühendisliği Yıllık 2200$ (4yıl)
Bilişim Sistemleri ve TeknolojileriYıllık 2200$ (4yıl)
Uygulamalı Bilişim Yıllık 1500$ (4yıl)
Matematik ve Bilgisayar Yıllık 1500$ (4yıl)
Biyonanoteknoloji ve BiyoMühendisliğiYıllık 1600$ (4yıl)
Hukuk Yıllık 1850$ (4yıl)
Sosyoloji Yıllık 1500$ (4yıl)
Felsefe Yıllık 1500$ (4yıl)
Ekonomi Yıllık 1850$ (4yıl)
Uluslararası İş – Ticaret Yıllık 1500$ (4yıl)
Uluslararası İlişkiler Yıllık 1850$ (4yıl)
Reklam ve Halkla İlişkiler Yıllık 1500$ (4yıl)
Basın ve Yayın Yıllık 2000$ (4yıl)
Siyaset Bilimi Yıllık 1500$ (4yıl)
Turizm Yıllık 1500$ (4yıl)
Coğrafya Yıllık 1600$ (4yıl)
Gazetecilik Yıllık 1500$ (4yıl)
Biyoloji Yıllık 1600$ (4yıl)
Fizik Yıllık 1600$ (4yıl)
Rus Dilbilimi Yıllık 1500$ (4yıl)
Filoloji Yıllık 1500$ (4yıl)
Mütercim Tercümanlık (İng-alm-fra)Yıllık 1500$ (4yıl)
TarihYıllık 1500$ (4yıl)
Uluslararası İşletmeYıllık 1850$ (4yıl)
Nanoteknoloji MühendisliğiYıllık 2200$ (4yıl)
PsikolojiYıllık 1500$ (4yıl)
ingiliz Dil BilimiYıllık 1600$ (4yıl)
Kamu YönetimiYıllık 1500$ (4yıl)

 

volgograd-devlet-üniversitesi-yurtları1

 

 

 

 

 

 

VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

 

 

 

 

VİDEO

   

VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

 

VOLGOGRAD ZAFER PARKI TANITIM VİDEOSU

 

BAŞVURU – KAYIT

   


RUSYA FEDERASYONU Volgograd Devlet Üniversitesi
Волгоградский государственный университет
  
 
 
BAŞVURU KOŞULLARI :
RUSYA EĞİTİM MERKEZİ
 Lise mezunu olmak TÜRKİYE TEMSİLCİSİ
 YGS 180 puanı aşmakORÇUN ADIYAMAN
  Tel : 0553 353 75 56   

 

AKADEMİK EĞİTİM DİLİ : RUSÇA SON BAŞVURU TARİHİ : 1 EYLÜL


HAZIRLIK EĞİTİMİ ( Rusça Dil Eğitimi )

Başlangıç Tarihi : Eylül – KasımEğitim Süresi : 8 – 10 ay
Bitiş Tarihi : HaziranSınıflar : 6 – 14 kişilik
Konaklama : Üniversite yurdu 1-2-3 kişilik odalarDers saati : Haftada 20 – 25 saat


(Hazırlık eğitimi Alanında uzman Rus eğitmenlerden Rusça dil eğitimi pratik ve teorik  olmak üzere dinleme, anlama, yazma, konuşma ve gramer bilgisi üzerinedir. 
Az düzeyde Rusça veya ingilizce bilmek şart değildir.


GEREKLİ BELGELER :

  • • Pasaport  ( en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır)
  • • Lise diploması  ( Valilikten veya Kaymakamlıktan apostile edilmelidir )
  • • Lise Transkripti / Not dökümü ( Valilikten veya Kaymakamlıkten apostile edilmelidir )
  • • Vesikalık fotoğraf  ( 20 adet  ( Mat kağıda , 3×4 ölçülerinde , beyaz fona )
  • • YGS puan cetveli
  • • Nüfus cüzdanı fotokopisi

VOLGOGRAD DEVLET ÜNİVERSİTESİ Ön Başvuru Formu

 

FORMU KONTROL ETTİKTEN SONRA '' Formu Gönder '' butonuna tıklayınız